01 września, 2023

Okna w kuchni – jakie rozwiązania są najbardziej modne i praktyczne?

Okna




Okna w kuchni to temat z pozoru prosty, ale kiedy zaczynamy się w niego zagłębiać, szybko okazuje się, że stajemy przed całym szeregiem dylematów i wyzwań. Ból głowy? Na szczęście nie, ponieważ wybór okien do kuchni i późniejsza aranżacja okna kuchennego przeradza się w ekscytującą przygodę. Moment po pierwszym zderzeniu się z ogromem możliwości okazuje się, że jeśli wybór okien do kuchni okaże się trudny to tylko dlatego, że zachwycających rozwiązań jest mnóstwo i niestety nie możemy mieć ich wszystkich.




Spis treści



Okno kuchenne, czyli co wyróżnia okno w kuchni?

Zadaniem każdego okna w naszym domu jest wpuszczenie do wnętrza naturalnego światła oraz przynajmniej czasami – poprawa wentylacji. Dzisiaj praktycznie każda kuchnia to kuchnia z oknem. Kiedyś nie było to tak oczywiste, ale obecnie można to już raczej uznać za powszechny standard.

Na wstępie naszych rozważań, przypominając sobie okna w kuchniach u rodziny i znajomych, dochodzimy do wniosku, że okno kuchenne oferuje te same podstawowe opcje, co inne okna w domu.

Nowoczesne okno w kuchni to potencjalnie:




Tak samo jak w innych częściach domu, okna w kuchni mogą być oknami:

Takie jak w innych oknach, w kuchni mamy różne możliwości wykończenia, np.:

i wiele innych. Co z tego realnie pasuje do kuchni?



Duże okno w kuchni to podstawa

Nasze pomysły na okno w kuchni powinny zawsze w pierwszej kolejności skupiać się na ergonomii przestrzeni. Mówiąc prościej, w kuchni musimy się dobrze czuć, a warunkiem do tego jest duża ilość światła.

Duża ilość światła to w praktyce duże okno w kuchni. Powoli już klasyczna aranżacja okna w kuchni nad zlewem zachęca nas, by okno rozciągało się nad blatami kuchennymi, gdzie przygotowujemy posiłki i zmywamy naczynia. Dla bardzo dużych, nowoczesnych kuchni jest to najbardziej modne rozwiązanie, ale musimy pamiętać, że tam, gdzie jest okno, nie będzie szafki kuchennej nad blatem, a w trochę mniejszych kuchniach nie możemy sobie na to pozwolić.

Bardzo istotne jest też to, że zbyt dużym oknem w tej przestrzeni możemy strzelić sobie w stopę ze względu na nadmiar ciepła wpadającego przez szyby. Jest to głównie problem okien wychodzących na południe i zachód. Wiele prac w kuchni powoduje powstawanie dodatkowego ciepła i razem może go być po prostu za dużo. Możemy oczywiście zasłonić okno w kuchni stosując np. odpowiednie żaluzje kuchenne, do czego przejdziemy w dalszej części tekstu.





Okno duże, ale nietypowe

Wartym rozważenia pomysłem w kuchni jest okno narożne. Takie okna są bardzo modne ze względu na swój efektowny wygląd. Poprawiają prezencję wnętrza i elewacji oraz świetnie doświetlają wnętrze. Okno nad blatem kuchennym, które będzie podążało za narożnikiem pomieszczenia tak samo jak sam blat, zaprze gościom dech w piersiach.

Aranżacja okna w kuchni nad zlewem i ogólnie nad blatami powinna przewidywać także to, że niekoniecznie dobrym pomysłem jest ich klasyczne otwieranie w kierunku na pomieszczenie. Samo odchylanie się okna to zwykle jednak za mało.

Znacznie lepiej jest, jeśli okno w kuchni nowoczesnej będzie oknem przesuwnym, co jest trendy zwłaszcza za oceanem. Z tej części świata pochodzi też okno w nowoczesnej kuchni otwierające się na zewnątrz. W polskich domach to ciągle rzadkość, ale okna posiadające sprytne mechanizmy otwierania na zewnątrz, takie jak specjalne korbki, wpuszczają dużo światła i powietrza bez zabierania cennego miejsca.



Kolory okna w kuchni nowoczesnej

Rozwiązanie aranżacji okien w kuchni najczęściej jest wypadkową ogólnej stylistyki, jaką chcemy wprowadzić do naszego wnętrza. Nie jesteśmy tu niczym ograniczeni, ale jeśli chcemy być modni, powinniśmy wciąż nawiązywać do stylistyki skandynawskiej, skromnej i efektywnej, ale korzystającej z możliwie dużych przestrzeni tam, gdzie to możliwe. W klasycznej wersji stylu skandynawskiego pomieszczenia są stosunkowo niewielkie, a dominującym obecnie trendem jest tworzenie dużych, otwartych kuchni. Okna w kuchni mają podkreślać jej wielkość i przestronność.

Dobrze nam znanymi cechami stylu skandynawskiego są minimalizm i prostota, przełamane naturalnymi materiałami i bardziej wyrazistymi kolorami. Dlatego pojawiają się dla nas dwie ciekawe drogi.


Okna białe

Klasyczne, najprostsze białe okna PVC to rozwiązanie niemal idealne dla nowoczesnej kuchni. Ich śnieżnobiałe, gładkie profile dopasujemy do równie gładkich i białych szafek. Pomieszczenie stanie się zimne, ale za to jasne i da poczucie wielkiej przestrzeni, co docenią właściciele trochę mniejszych metraży. Takie okna lubią dodatki.

Podejście z białymi oknami możemy nazwać opcją harmonijną.




Okna drewniane i metalowe

Zamiast tego możemy postawić na opcję kontrastową. W stylu skandynawskim dominują biel i czerń, wraz z ich połączeniami, czyli szarościami. Te barwy należy przełamywać bardziej wyrazistymi kolorami i fakturami.

Zwłaszcza jeśli postawimy w kuchni na okno bez karnisza, dobrze jest użyć stolarki okiennej właśnie jako elementu konstytuującego, ale nie całkowicie obcego. Eleganckim rozwiązaniem jest uzupełnianie pomieszczenia o naturalne drewno stanowiące część wyposażenia kuchni i także będące materiałem wykonania okien. Przy mniejszym budżecie skorzystamy z oklein woodec na okna PVC.

W stylu skandynawskim modne są też inne naturalne materiały, takie jak kamień, cegła czy stal. Okien z cegły nie zbudujemy, ale możemy nadać im podobny kolor. Podobnie jest w przypadku kamienia naturalnego. Z kolei aluminium to wyjątkowo dobry surowiec do produkcji okien. Zyskamy dzięki niemu lepszy stosunek wielkości szklenia do grubości profili niż z innymi materiałami.



Praktyczne dekoracje okna kuchennego

Niezależnie od drogi wybranej powyżej, warto rozważyć różne dekoracje okna kuchennego. Tu z kolei mamy do wyboru trzy najważniejsze podejścia:


Minimalizm: ozdoby bez ozdób

Nowoczesne okno w kuchni wcale nie musi mieć żadnych ozdób. Jest to nie do końca akceptowany trend w naszym kraju, gdzie firanka w kuchni bywa czymś równie oczywistym, co szyby w oknach. Na Zachodzie, zwłaszcza we Francji, jest to bardzo popularne, ale jeszcze nie u nas.


Ergonomia: pełna kontrola nad światłem

Nasze ulubione polskie firanki w kuchni mogą nam pozwolić lepiej kontrolować ilość światła. Nie jest to jednak najlepsze do tego celu narzędzie. Żeby skutecznie zasłonić okno kuchenne lepiej jest wykorzystać rolety do kuchni.

Konkretnych możliwości jest tutaj bardzo wiele. Są to przede wszystkim rolety dzień i noc, których popularność powoli przemija na rzecz rolet plisowanych. Warto zwrócić uwagę na rolety plisowane typu duo, takie jak Vegas Plisse Duo, w której są dwa osobne, niezależnie obsługiwane materiały, potencjalnie o różnym stopniu zaciemnienia.

Jeśli chodzi o kolory, rolety, ale też żaluzje, są okazją do urozmaicenia wnętrza. Dobiera się je do kolorystyki panującej w kuchni głównie na zasadzie kontrastu, ale mogą też ją komplementować.




Estetyka: w poszukiwaniu unikalnego piękna

Dekoracje okna kuchennego zazwyczaj są nie "tylko” ładne. Wszystkie żaluzje kuchenne czy rolety są też jednocześnie czymś użytecznym. Jeśli jednak chcemy bardziej ozdobić okno w kuchni, niż nadawać mu dodatkowych funkcjonalności, możemy postawić na firanki. Jak zaaranżować okno w kuchni przy pomocy firanek, wie każdy.

Dostępne jest więcej ciekawych możliwości. Jedną z godnych polecenia opcji mniej powszechnych są wyklejanki na okna w kuchni. Są trwałe, kolorowe lub minimalistyczne-monochromatyczne (zależnie od naszych upodobań) i tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas pod względem ich ostatecznej formy.

Wyklejanki na okna w kuchni mogą być prawdziwymi dziełami sztuki nowoczesnej, zaakcentowaniem obecności w domu dziecka, emanacją szczęścia domowników lub zwyczajnie uzupełnieniem akcentów kolorystycznych aranżacji. Dzięki temu są bardzo uniwersalne i zastosować możemy je wszędzie.





Czy warto ozdobić okno w kuchni roślinami i czy można ozdobić okno w kuchni ziołami?

Otaczanie się roślinami to zwyczaj, który niemal zawsze jest dobry. Zwłaszcza w przestrzeniach aranżowanych w oparciu o styl skandynawski, wywodzący się z chłodnego klimatu, gdzie na co dzień ludzie wolą raczej odcinać się od natury w jej chłodnym, szwedzko-norweskim wydaniu.

W kuchni musimy robić to ostrożnie, ponieważ nie wszystkie rośliny będą się dobrze czuły w warunkach typowych dla tego miejsca: w podwyższonej wilgoci i temperaturze. Umieszczanie niektórych roślin w pobliżu jedzenia też nie jest najlepszym pomysłem, nawet jeśli nie są w żaden sposób trujące. Opadające płatki kwiatów czy liście nie są zwykle pożądanym dodatkiem do sałatki.

A co w sałatce chętnie zobaczymy? Zioła! Dlatego właśnie jednym z najlepszych konceptów na kuchenną zieleń jest korzystanie z ziół. Na oknie świetnie poradzi sobie bazylia czy mięta. Oregano, rozmaryn, tymianek – ich zapach pozwoli nam zapomnieć o odświeżaczach powietrza. Jeśli umieścimy w doniczce pietruszkę naciową, będziemy ją nieustannie skubać w czasie przygotowywania posiłków.



O czym jeszcze warto pamiętać wybierając okna do kuchni?

Na koniec zostawiamy sobie kilka kwestii bardziej technicznych. Nawet jeśli mogą wydawać nam się mniej ekscytujące, trzeba koniecznie zwrócić na nie uwagę, by w pełni cieszyć się pięknie zaaranżowaną kuchnią.


Izolacyjność termiczna i akustyczna

Dobre okno kuchenne to okno ciepłe i takie, które pozwala wytłumić niechciane hałasy. Odpowiednia izolacyjność termiczna jest zawsze ważna, zwłaszcza w naszym klimacie, a izolacyjność akustyczna potrafi rewolucyjnie poprawić komfort wnętrza w miastach, w pobliżu ruchliwej drogi, czy blisko przejazdu kolejowego.

Zadbajmy, by okna w kuchni miały parametr Uw (przenikalność cieplna) na poziomie nie wyższym niż 0,9 W/m2K. W nowoczesnych systemach nie jest trudno go uzyskać, więc nie ograniczy nas to przy wyborze estetycznym.

Rw, czyli zdolność tłumienia hałasu, zwykle jest wystarczająca w standardowych już dzisiaj oknach trzyszybowych. Jeśli mamy w tej kwestii większe wymagania, dystrybutor produktów Eko-Okien może znaleźć dla nas propozycje zmniejszające natężenie dźwięku nawet o 50 dB. To wartość ogromna, ale osiągalna. Rzadko kiedy potrzebujemy aż tyle.


Uszczelki

Duże okno w kuchni może być potencjalnie mało szczelne. Żeby się upewnić, że tak nie będzie, należy wybierać rozwiązania posiadające trzy uszczelki, takie jak system PVC Energeto Neo.

Takie okno w nowoczesnej kuchni powinno być już dzisiaj standardem, a znalezienie go w opcji innej niż PVC nie stanowi problemu: MB-79N Casement w aluminium lub Naturo 75 ALU, wykonane z drewna i zabezpieczone dodatkowo aluminiowymi nakładkami poprawiającymi jego parametry.

Dobrą inwestycją są ponadto uszczelki EPDM, czyli uszczelnienia ze specjalnej gumy syntetycznej, które wolniej się starzeją od swoich tradycyjnych odpowiedników. Również one coraz częściej stanowią standardowy element wyposażenia okien.




Nawiewniki

Istotnym dodatkiem mogą być również nawiewniki. Zwłaszcza jeśli nowoczesne okno w kuchni pojawia się w wyniku remontu starszego budynku.

Każde pomieszczenie musi posiadać odpowiednią wentylację. W starym budownictwie standardem była mało wydajna wentylacja grawitacyjna, przy której w dodatku zakładano obecność niespecjalnie szczelnych okien. Efektem tego jest gromadzenie się wilgoci wewnątrz budynku i nieprzyjemny zapach wynikający ze zbyt małej cyrkulacji powietrza.

Nawiewniki można zakładać w różnych miejscach na ramie okna lub nawet na szybie. Wybór nawiewnika ciśnieniowego typu DucoLine 80 SR sprawi, że nie będziemy musieli nawet sterować przepływem powietrza, bo urządzenie zrobi to samo w zależności od ciśnienia panującego we wnętrzu i na zewnątrz. Nawiewnik posiada izolację termiczną oraz siatkę filtrującą wchodzące powietrze, a jak uznamy, że wieje za bardzo, możemy go ręcznie przyblokować.

Aranżacja okna w kuchni nad zlewem czy w innym miejscu to naprawdę ekscytująca przygoda, co mamy nadzieję, powyższy tekst dobrze zaprezentował. Możliwości jest wiele, dobrych wyborów nie brakuje, a każdy może uzyskać wymarzony przez siebie efekt niezależnie od tego, czy pasuje mu firanka w kuchni, czy nie. Życzymy wiele radości z nowego projektu kuchni.

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale Marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl 

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych