25 września, 2023
rolety
Nowoczesne rolety zewnętrzne są coraz częściej spotykanym elementem elewacji domów. Posiadają równie duży wpływ na estetykę budynków, co na ich funkcjonalność, więc trzeba te tematy omawiać równolegle. Eko-Okna oferują szeroki wybór produktów pasujących do każdej inwestycji, ale może to paradoksalnie spowodować klęskę urodzaju. Dlatego postaramy się tutaj przybliżyć temat i pomóc w wybraniu rolet zewnętrznych, które będą się wpisywały w styl budynku, zgrają się z jego funkcjami i będą oferowały to, czego mamy prawo oczekiwać od osłon okiennych: ochronę przed słońcem, prywatność i zdolność do odstraszania intruzów.
Czym właściwie jest roleta? Mówimy tutaj o naprawdę prostej osłonie okiennej, której funkcje są realizowane w nieskomplikowany sposób, a jego minimalistyczna estetyka zapewnia jej uniwersalność. Taka prostota konstrukcji przekłada się również na wytrzymałość, niewielkie wymagania w zakresie utrzymania w czystości oraz możliwość wygodnego sterowania.
Najważniejsze elementy każdej rolety to:
Skrzynka rolety to element, który budzi czasami kontrowersje. Są bowiem osoby, które uważają je za element obcy, zaburzający estetykę elewacji i rujnujący w ten sposób całą koncepcję estetyczną. Taki zarzut można jednak postawić co najwyżej, jeśli chodzi o rolety zewnętrzne natynkowe, czyli tak zwane rolety adaptacyjne.
W ich przypadku faktycznie istnieje konieczność zastosowania skrzynki wystającej poza płaszczyznę ściany. Pomagają nam tutaj style rolet zewnętrznych rozumiane przede wszystkim jako kształt skrzynki. Ta pozorna wada staje się nierzadko zaletą, do czego dojdziemy w dalszej części tekstu.
Najbardziej popularne skrzynki cechują kąty proste. Czasami jeden z rogów jest ścięty lub zaokrąglony. Można także wybrać skrzynkę w całości zaokrągloną. Wszystko zależy od preferencji użytkownika i chociaż nie jest to kwestia jedynie estetyczna, wpływ tego aspektu na funkcjonalność można pominąć. Ważne, żeby skrzynka nam się podobała.
Skoro kwestia wyglądu skrzynki pojawia się tylko w przypadku rolet adaptacyjnych, czy istnieją rodzaje rolet, które nie będą miały tego elementu na widoku? Tak, nawet kilka. Są to:
Dlaczego zatem nie wybierać ich zawsze? Związane jest to z koniecznością zabudowy skrzynki rolety. Jeśli nie przewidzieliśmy tego rozwiązania na etapie wymiany lub zakładania okien, a najlepiej w ogóle jeszcze w czasie planowania budynku, przed wbiciem pierwszej łopaty, konieczna by była istotna ingerencja w mur.
W przypadku rolet nadstawnych istnieje możliwość, że część frontowa skrzynki będzie widoczna na murze. Z tym można sobie jednak poradzić stosując odpowiednie okleiny, które dostosowują wygląd skrzynki do estetyki budynku.
Pancerz rolety, zwany także kurtyną rolety, zwijany jest do skrzynki i z niej rozwijany na okno. Składa się z trwale połączonych ze sobą lameli, które poruszają się pionowo, ograniczone przez umieszczone po bokach otworu okiennego prowadnice.
Osłony zewnętrzne tego typu wykonane są najczęściej z aluminium lub z PVC (pancerz i prowadnice). Aluminium jest cięższe i trwalsze, można je malować w wielu kolorach, ale wymaga zastosowania izolacji termicznej, wykonywanej zwyczajowo z pianek poliuretanowych. Lekkie PVC jest mniej trwałe, ale jest tańsze i także bardzo estetyczne.
Swoistym wyjątkiem wymykającym się powyższym opisom są rolety screen. Wyróżnia je brak typowego pancerza. Zamiast niego pojawia się materiał rolet powstały z połączenia włókna szklanego i PVC, bardzo wytrzymały i estetyczny, dostępny w wielu kolorach i o różnej przepuszczalności światła, ale na pewno nie stanowiący pancerza.
Zaletą takich rolet jest ich niewielki ciężar, możliwość założenia niemal wszędzie, niewielka skrzynka i zdolność do realizowania wszystkich podstawowych funkcji rolet zewnętrznych z wyjątkiem tych, które wymagają odporności mechanicznej czy wytrzymałości na silne podmuchy wiatru.
Co to za funkcje, o których mowa powyżej i jak się mają do estetyki domu?
Rolety to osłony zewnętrzne i jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie osłaniać nas przed czynnikami zewnętrznymi. Tymi czynnikami są głównie:
Innymi słowy, oczekujemy, że dzięki roletom we wnętrzu nie będzie za ciepło i za jasno, nikt nie będzie nas podglądał i nikt się nie dostanie do wnętrza. W każdym z tych względów funkcjonalność rolet zewnętrznych będzie się ogromnie różnić w zależności od tego, jaką wersję wybierzemy. Dlatego musimy być świadomi, że funkcję i estetykę zawsze wybieramy w pakiecie.
Wszystkie rolety zewnętrzne są w stanie ochronić nas przed nadmiarem słońca, czyli światła i ciepła. Musimy jedynie pamiętać, że w przypadku wyboru lekkich rolet screen nie mamy do czynienia z typowym pancerzem, a z materiałem.
Jeśli wybrany przez nas materiał będzie miał dużą przenikliwość, nie zaciemnimy nim wnętrza. Znaczenie ma też zastosowany system rolet, ponieważ część z nich pozostawia prześwit pomiędzy materiałem i ścianą, co jest zaproszeniem dla słońca.
Inaczej prezentuje się kwestia ochrony przeciwwłamaniowej. Trzeba mieć na uwadze, że typowa roleta nie jest roletą antywłamaniową. I nie chodzi tylko o rolety screen.
Najczęściej oczekujemy, żeby nasze osłony okienne były lekkie i smukłe, aby możliwie w jak najmniejszym stopniu ingerowały w estetykę. Jeśli jednak wymagamy, by rolety stworzyły realną barierę dla intruzów, musimy pogodzić się z ich odpowiednimi parametrami, które odbiją się też na ich wyglądzie.
Typowa roleta może zniechęcać włamywaczy samym faktem istnienia. Jest to kolejna przeszkoda do pokonania, nawet jeśli wystarczy tylko złapać jej płaszcz i go podnieść bez większego wysiłku.
Żeby coś takiego nie było możliwe, konieczne jest zastosowanie rolety antywłamaniowej, czyli produktu z grubego ekstrudowanego aluminium, który dodatkowo będzie wyposażony w trudne do uszkodzenia prowadnice, mechanizmy blokujące podniesienie pancerza, a sama konstrukcja pancerza będzie odporna na próby przebicia.
Zniszczone rolety najprostszego typu to rolety mocno uderzone lub kopnięte. Zniszczone rolety antywłamaniowe to rolety, w starciu z którymi ktoś stosował przez dłuższy czas narzędzia, takie jak łom czy wiertarka.
Funkcjonalność rolet przekłada się na ich wygląd i vice versa. Jeśli zależy nam tylko na powstrzymywaniu słońca i spojrzeń wścibskich sąsiadów, możemy wybierać z całej gamy dostępnych produktów. Jeśli jednak pożądamy cech antywłamaniowych, musimy zdecydować się na masywne rolety z odpowiednimi zabezpieczeniami.
Podstawowe błędy przy doborze rolet rzadko dotyczą ich estetyki, ponieważ ta jest bardzo uniwersalna i trudno wybrać źle. Zdarzyć się może, że ktoś postawi na nietrafiony kolor rolet zewnętrznych. Zwłaszcza w przypadku rolet aluminiowych dostępna jest bogata paleta kolorów, przez co teoretycznie możliwe jest połączenie zielonej elewacji z pomarańczową roletą. Zazwyczaj jednak głos rozsądku powstrzymuje osoby rozważające aż tak ekstrawaganckie pary.
Znacznie częściej inwestorzy decydują się na ręczną kontrolę rolet realizowaną za pomocą np. specjalnych korb, co też można rozpatrywać w kategoriach błędu. Jest to niewygodne i powoduje potencjalne problemy w przyszłości, kiedy pojawia się temat rozbudowy systemu osłon okiennych o kolejne elementy.
Nowoczesna roleta powinna być obsługiwana zdalnie. Żeby to było możliwe, należy zdecydować się na silnik z kontrolą radiową, chociażby silnik Somfy, najlepiej działający w technologii io. Jest to oczywiście tylko przykład, ponieważ można wykorzystać także wiele innych rozwiązań, ale Somfy io to sprawdzona technologia, od bardzo dawna oferowana przez Eko-Okna, która w dodatku daje wielkie możliwości, w tym dwukierunkową wymianę informacji.
Stosowanie pilota bezprzewodowego z urządzeniem, które obsługuje dwustronny transfer informacji sprawia, że możemy tworzyć pełnoprawne rozwiązania inteligentnego domu. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja, ponieważ daje nam dostęp do najbardziej zaawansowanych form kontroli, które omawiamy poniżej.
Osoby bardzo świadomie podchodzące do aranżacji wnętrz na pewno ucieszą się, że nie muszą umieszczać żadnego pilota na ścianie. Istnieją też przewodowe rozwiązania dla sterowania roletami, przy których pilot naścienny jest niezbędny, ale znacznie lepiej jest korzystać z opcji radiowych.
Niezależnie od tego, piloty radiowe można umieścić na ścianie. Wiele z nich posiada specjalne ramki do zawieszania, nawet jeśli są to rozwiązania typowo przenośne, np. piloty z linii Somfy Situo. Ich estetyka jest godna uwagi, a jej prostota sprawia, że pasują do wnętrz nowoczesnych i bardziej tradycyjnych.
Najbardziej zaawansowane rozwiązania przenoszą sterowanie osłonami okiennymi do Internetu. Pozwala nam to na obsługę wszystkich rolet z poziomu aplikacji na telefonie, tablecie lub w komputerze, co całkowicie eliminuje konieczność ingerowania w estetykę przestrzeni.
Co do zasady, preferowane są takie opcje, w których tylko pancerz rolety jest widoczny, a skrzynka jest schowana pod tynkiem. W ten sposób nie widzimy skrzynki i nie musimy się zastanawiać, czy pasuje do naszej elewacji. Tym bardziej, że wiele osób wychodzi z założenia, że żadna skrzynka nigdy nie będzie tam pasowała. To jednak mniejszość.
W nowych inwestycjach dobrze jest stosować produkty podtynkowe, co minimalizuje ingerencję w formę budynku, a ze względu na skuteczną izolację w samych skrzynkach nie wpływa negatywnie na termikę konstrukcji. W gotowych domach nie warto jednak rozkuwać ścian tylko z powodu rolet. Znacznie lepiej jest zastosować rolety adaptacyjne.
Rolety adaptacyjne szpecić mogą tylko obiekty zabytkowe, na których i tak konserwator nigdy nie pozwoli na zastosowanie zewnętrznej osłony okiennej. Dlatego pozostaje nam wybór kształtu skrzynki oraz koloru.
Zarówno kształt skrzynki, jak i kolorystyka rolety, to kwestie wysoce indywidualne. Roleta zewnętrzna może być porównywalna do okularów na nosie człowieka. Nie szpecą nosiciela, a ich wybór jest raczej odzwierciedleniem potrzeb i osobistych preferencji, niż koniecznością dostosowywania się do jakichś norm estetycznych.
Tak jak poprzez wybór oprawek okularów możemy wybrać sposób naszej osobistej prezencji, tak poprzez wybór rolet jesteśmy w stanie podkreślić nasze własne preferencje.
Szczególnym rozwiązaniem problemu doboru właściwych rolet zewnętrznych są pakiety produktów All-in-One. Są to przygotowane przez specjalistów Eko-Okien spójne estetycznie propozycje. W ich skład wchodzą:
All-in-One wykorzystują często architekci, którzy wybierają główny kierunek estetyczny dla projektowanej nieruchomości i dobierają do niego jeden z zestawów przygotowanych przez Eko-Okna. W ten sposób nie muszą przeglądać ogromnej liczby dostępnych na rynku opcji i zastanawiać się, czy do siebie pasują.
W świecie rolet zewnętrznych, jeśli tylko nie zaszalejemy z kolorystyką, możemy mieć przekonanie graniczące z pewnością, że osłony okienne wpłyną pozytywnie na prezencję naszego domu. Równocześnie ich wybór będzie oznaczał też skorzystanie z wszystkich funkcjonalności osłon okiennych, więc możemy spokojnie podchodzić do składania zamówienia i nie martwić się przesadnie efekty. Tym bardziej, że dystrybutorzy i przedstawiciele handlowi czekają z podpowiedziami.
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle