12 lutego, 2024

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

osłony okienne

Wykorzystanie osłon okiennych staje się powoli powszechne. Cenimy sobie ich użyteczność, chwalimy sobie estetykę, a ceny wydają się coraz bardziej rozsądne. Pozostaje pytanie, co wybrać – rolety i żaluzje, dwie najpopularniejsze opcje, wydają się mieć wszystko, więc na co lepiej postawić?






Spis treści


Osłony okienne

Osłony okienne to zatrzęsienie ciekawych możliwości, które łączą to, co przyjemne i estetyczne z tym, co pożyteczne. Najważniejszą ich funkcją jest zawsze ochrona użytkowników wnętrz przed nadmiarem ciepła i światła. Nie jest to jednak wszystko, co mają nam do zaoferowania.


Ochrona przed słońcem

Dlaczego w ogóle chcemy się bronić przed słońcem? Tego pytania nie trzeba zadawać w trakcie gorącego lata. W przegrzanym pomieszczeniu trudno wytrzymać, pocimy się, czujemy zmęczenie. Możemy je schłodzić, ale to realny koszt. Dlatego znacznie lepiej jest nie dopuszczać do powstania problemu poprzez przesłonięcie okien.

Zbyt wiele światła w pomieszczeniu utrudnia też pracę i wypoczynek, zwłaszcza w dobie ekranów. Nie jest dobrze, kiedy wyświetlany obraz musi konkurować z silnymi promieniowaniem słonecznym. Trudniej jest także zmrużyć oczy, kiedy zamarzy nam się krótka drzemka. Opuszczenie osłony skutecznie pomaga.


Estetyka, prywatność i wiele innych

Funkcji osłon okiennych jest znacznie więcej. Dla przykładu, sporo osób zakłada okiennice tylko po to, żeby cieszyć się ich widokiem. Działanie jest drugorzędne.

Inni z kolei nie lubią, kiedy ktoś zagląda do wnętrza domu przez okno. W wielu lokalizacjach jest to duży kłopot, nie efekt przewrażliwienia.

Jeszcze inna kwestia to bezpieczeństwo, ujmowane na dwa sposoby. Pierwszy jest krytyczny i jest związany z właściwościami antywłamaniowymi osłon. Drugi, nieco mniej istotny, dotyczy ochrony okien przed małymi przedmiotami niesionymi przez wiatr, np. gałęziami. Rolety typu screen znakomicie sprawdzą się też w roli moskitier.



Co mamy do wyboru?

Każde przedstawienie przebogatego świata osłon okiennych jest jedynie prezentacją jego wycinka. W formie bloga nie da się dokonać przeglądu całościowego. Tutaj skupimy się na rzeczach, które dla przeciętnego klienta, reprezentującego niemal każdego inwestora w Europie czy Ameryce, okażą się najlepsze przy praktycznie każdej inwestycji.




Wyjaśnijmy sobie podstawowe pojęcia

Do wyboru mamy w praktyce trzy rodzaje osłon okiennych. Są to:

Okiennice to swoiste drzwiczki na okna, najstarszy typ osłon. Dzisiaj wykorzystuje się je głównie w celach dekoracyjnych, ale można je też wyposażyć w wiele dodatków, np. ruchome lamele lub przeszklenia z szyb ozdobnych, które zwiększają ich funkcjonalność. Ten rodzaj osłon jest najrzadziej wybierany, więc skupimy się w tekście na dwóch pozostałych.

Rolety zewnętrzne, czyli fasadowe, to zwijane, jednolite pancerze. Zbudowane są najczęściej z aluminium lub PVC. Rolety okienne montowane wewnątrz zasłaniają świat za pomocą tkanin. Podobne materiały wykorzystywane są też w zewnętrznych roletach typu screen.

Każdy taki produkt ma swoją skrzynkę, do której zwija się pancerz lub tkanina. Elementem zazwyczaj niezbędnym są ustawione po bokach prowadnice.

Żaluzje fasadowe i wewnętrzne są podobne do rolet. Inny jest tu pancerz. Składa się z obracających się lameli, co w sposób istotny zmienia funkcjonalność osłony.




Do wewnątrz lub na zewnątrz

Każdy z podstawowych rodzajów dzieli się na różne typy i wersje. Najważniejsze jest to, czy mamy do czynienia z osłonami wewnętrznymi czy z zewnętrznymi. Opcje montowane na zewnątrz są zwykle droższe, ale oferują większą funkcjonalność. Opcje wewnętrzne bywają tańsze, nieraz bardzo tanie, ale ich możliwości są mniejsze. Z drugiej strony, stają się nierzadko definiującym elementem wystroju wnętrz.

Podstawowa różnica polega na tym, jak solidne są osłony i gdzie zatrzymywane są promienie słońca. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy omawiamy okiennice, rolety czy żaluzje. Oferta jest jednak na tyle bogata, że powyższy opis należy traktować jako zasady ogólne, od których znajdzie się wiele wyjątków.



Czym są rolety? Czym są żaluzje?

Każda osoba posiada co najmniej mgliste pojęcie, co rozumiemy pod pojęciami rolet i żaluzji. Warto jednak usystematyzować wiedzę, by móc wybierać pomiędzy dostępnymi opcjami w sposób świadomy.


Rolety w trzech wydaniach

Nowoczesne rolety dają nam zaskakująco szerokie pole wyboru. Ich konstrukcja jest w zasadzie zawsze taka sama i obejmuje skrzynkę, rozwijaną osłonę i prowadnice, jeśli te są potrzebne.




Rodzaje rolet będziemy wyróżniać w oparciu o to, gdzie są założone i z czego zbudowana jest osłona, która ma za zadanie zasłonić okno.


Rolety wewnętrzne

Najlepiej znane są nam na pewno rolety wewnętrzne, czyli materiałowe. Rolę osłony pełni w nich tkanina, która może być bardziej lub mniej przejrzysta, może mieć różne kolory, może też być prosta lub plisowana. Opcji jest bardzo dużo dzięki temu, że takie propozycje są stosunkowo tanie, łatwe w montażu (inwazyjnie lub nieinwazyjnie), a do tego stanowią przyjemny dla oka element wyposażenia wnętrza.


Rolety zewnętrzne materiałowe

Przeniesione na zewnątrz wewnętrzne rolety okienne to rolety screen. Są one oczywiście różne, ale wykazują znaczne podobieństwo. Są solidniejsze, a niektóre potrafią wytrzymać nawet uderzenie większych i cięższych obiektów. Jeśli zostały zamontowane z mechanizmem ZIP, mogą pełnić rolę moskitiery. Ten rodzaj osłon jest lekki, więc może być zakładany nawet na bardzo dużych oknach, a szeroki wybór materiałów daje świetne możliwości aranżacyjne. Przekłada się też na możliwości zaciemnienia wnętrza: od symbolicznych, po tzw. blackout, czyli całkowite.


Rolety zewnętrzne z pancerzem

Kiedy zakładamy roletę na zewnątrz, najczęściej wyposażamy ją w pancerz zbudowany z PVC lub aluminium. Jest to skuteczna bariera dla światła, ciepła, niepożądanych spojrzeń, a w mniejszym, bardzo zróżnicowanym stopniu, także dla chłodu, hałasu oraz intruzów.

Szeroki wybór rolet tego typu jest związany z różnymi oczekiwaniami wobec ich funkcjonalności oraz miejscem, w którym zostaną zamontowane. Jeśli chcemy, by osłona realnie chroniła nas przed włamywaczami, musimy wybrać roletę antywłamaniową z silniejszym pancerzem, który w dodatku będzie zabezpieczony przed wyważeniem. Typowy produkt stanowi raczej symboliczną przeszkodę i jeśli osoba o złych intencjach przygotuje się do jej pokonania, zrobi to z łatwością.

Ważniejszą kwestią dla typowego klienta jest miejsce montażu skrzynki. Zawsze można zrobić to na tynku, skrzynką adaptacyjną. Trudniej jest schować skrzynkę w ścianie, ponieważ wymaga to prac murarskich. Najlepiej jest zamontować ją bezpośrednio nad oknem, co wykonuje się na etapie budowy domu lub wymiany okien.





Żaluzje fasadowe

Z żaluzji można korzystać na niemal identycznych zasadach, co z rolet. Rozwiązania wewnętrzne są jednak znacznie gorsze od zewnętrznych, przez co Eko-Okna skupiają się tylko na rozwiązaniach fasadowych.

Najogólniej rzecz biorąc, wybór żaluzji zamiast rolet oznacza, że inaczej będzie wyglądał pancerz. Nie będzie składał się z jednego, zwijanego elementu, ale z równolegle ułożonych, połączonych specjalnymi linkami lameli. Dzięki temu, że potrafią się obracać wokół własnej osi, uzyskujemy dodatkową funkcjonalność. Roleta się opuszcza i całkowicie zasłania część nieba. Lamele mogą ustawiać się pod różnym kątem, dzięki czemu rozpraszają światło i odbijają je na różne sposoby. Blask jest kierowany na sufit lub podłogę i można niebanalnie rozświetlić wnętrze.

Pancerz zbudowany z lamel jest też lżejszy od klasycznego, co sprawia, że ten typ osłony okiennej może pojawiać się na większych oknach, a nawet drzwiach przesuwnych. Ten ostatni sposób wykorzystania nie jest jednak jeszcze zbyt powszechny.



Rolety czy żaluzje?

Na co się zatem zdecydować? Co wybrać – rolety jako propozycję wciąż zdecydowanie popularniejszą? Co wybrać – żaluzje, które szybko zyskują na popularności i oferują ciekawą funkcjonalność? Spróbujmy usystematyzować naszą wiedzę w kontekście rzeczywistych potrzeb.


Zaciemnienie i prywatność

Jeśli chcemy w pełni zaciemnić wnętrze i odciąć się od otoczenia, powinnyśmy wybrać rolety zewnętrzne z solidnym pancerzem. Jego opuszczenie gwarantuje egipskie ciemności.

Bardzo skuteczne mogą okazać się także inne propozycje. Roleta materiałowa będzie efektywna, jeśli wybierzemy właściwą tkaninę. Dotyczy to zwłaszcza rolet ZIP screen z materiałami blackout. Z kolei żaluzje fasadowe oferują różne możliwości, w zależności od kształtu lamel.

Dla skutecznego zaciemnienia zostały stworzone lamele w kształcie Z, które do siebie dobrze przylegają i sprawiają, że w środku nie zobaczymy słońca, a z zewnątrz nikt nie zobaczy nas, nawet przez małą szparę. Nie uzyskamy tego z typowymi lamelami C. Niezależnie od kształtu lameli powinniśmy pamiętać, że ich ułożenie może rozpraszać światło, co zmniejszy jego ilość we wnętrzu bez tworzenia stref rozświetlonych i zacienionych. Ustawione pod niewielkim kątem lamele pozwalają też obserwować otoczenie, podczas gdy pozostaniemy dla innych niewidoczni. Pod warunkiem, że obserwowany i obserwator znajdują się na różnej wysokości.




Eliminacja nadmiaru ciepła

Zdecydowanie najefektywniejszym rozwiązaniem są tutaj rolety zewnętrzne wyposażone w solidny pancerz, który efektywnie blokuje całe ciepło. Bardzo dobrze radzą sobie też żaluzje na fasadzie, które co prawda tak skutecznie nie blokują, ale nawet w pozycji otwartej, przy odpowiednio ustawionym kącie, światło opiera się na nich i zostawia większość swojego ciepła na zewnątrz.

Każdy rodzaj osłon okiennych tworzony jest właśnie z myślą o redukowaniu problemu nagrzewania się wnętrz, więc czego nie wybierzemy, na pewno będzie dobrze. Wyjątkiem mogą być tutaj rolety umieszczone wewnątrz okna, które mogą odbić część ciepła, ale mogą to robić dopiero w budynku.




Bezpieczeństwo antywłamaniowe

Dla wielu osób kluczowym elementem wyboru jest bezpieczeństwo, jakie mogą zapewniać osłony na oknach. Tutaj trzeba rozróżnić ochronę przed włamywaczami oraz ochronę przed czynnikami pogodowymi, promieniowaniem UV lub skutkami uderzeń przedmiotów niesionych przez wiatr.

Ochronę antywłamaniową oferują tylko specjalistyczne rolety antywłamaniowe posiadające klasę RC2 lub RC3. Są masywne, ciężkie i wytrzymałe, ale gwarantują, że sforsowanie ich zajmie trochę czasu nawet przygotowanemu napastnikowi.

Pozostałe osłony zapewniają ochronę symboliczną, ponieważ pojawienie się każdej dodatkowej bariery zniechęca intruza, ale jeśli już zdecyduje się on na atak, nie możemy liczyć na jego skuteczne powstrzymywanie.

Wszystkie produkty instalowane na zewnątrz budynku to dodatkowa ochrona dla okna, ponieważ to na nich oprze się wiatr i deszcz, ale nie będzie to zabezpieczenie antywłamaniowe. Będą one miały też swoją maksymalną wytrzymałość, której przekroczenie prowadzi do uszkodzeń.




Łatwość montażu

Tutaj mamy do czynienia z dwoma czynnikami: ingerencją w mur i ogólnym wysiłkiem wymaganym do zamontowania danego rozwiązania.

Najłatwiej jest oczywiście skorzystać z rolet wewnętrznych. Istnieją nawet zupełnie bezinwazyjne opcje, które nie będą w żaden sposób ingerowały w stolarkę. Wszystko inne będzie wymagało większego wysiłku.

W przypadku rozwiązań stosowanych na zewnątrz istnieje konieczność założenia skrzynki. Jeśli ma się ona znaleźć w murze, jest to spore przedsięwzięcie. Żeby tego uniknąć, stworzono rolety adaptacyjne, których skrzynka trafia na mur i nie ma potrzeby jego przerabiania.




Estetyka i użytkowanie na co dzień

W kwestii wyglądu i łatwości używania osłon okiennych, można pokusić się o twierdzenie, że niezależnie od dokonanego wyboru, zawsze będziemy zadowoleni.

W zależności od wariantu możemy malować elementy naszych osłon na dowolne kolory, wybierać rodzaje tkanin czy ukryć część produktu pod tynkiem.

Równie wygodne jest to, jak użytkujemy żaluzje i rolety – różnice zależeć będą głównie od miejsca, gdzie je zamontujemy. W przypadku rolet montowanych we wnętrzu, obsługa ręczna jest w pełni komfortowa. Osłony zewnętrzne zaopatrzymy w silniki elektryczne, które nie muszą nawet być podłączone do prądu, ponieważ mogą pracować z bateriami słonecznymi. Mogą też pracować autonomicznie dzięki stacjom pogodowym i systemom smart home. W ostateczności pozostaje zawsze obsługa ręczna.





Same dobre wybory

Jeśli chcemy się zabezpieczyć przed słońcem, możemy to zrobić w sposób dobry albo lepszy. Tu nie ma złych odpowiedzi. Najwięcej opcji będziemy mieli w sytuacji, kiedy dopiero budujemy dom lub robimy jego większy remont, ponieważ wtedy skrzynki osłon można łatwo schować w murze. Jeśli nie pomyślimy o tym zawczasu, nic złego się nie stanie. Proste i tanie rozwiązania do wnętrz są na wyciągnięcie ręki, będziemy z nich zadowoleni. Znaczenia nie ma nawet wielkość okna, ponieważ istnieją sposoby na najmniejsze i największe z nich.

Życzymy przyjemnej zabawy przy wyborze idealnego rozwiązania dla Państwa domu lub biura. Osobom niezdecydowanym i zabieganym polecamy pakiety produktów All-in-One, czyli dopasowane do siebie funkcjonalnie i estetycznie zestawy drzwi, okien, bram garażowych i osłon okiennych.

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale Marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl 

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych