04 grudnia, 2023
żaluzje
Utarło się, że żaluzje fasadowe montuje się w nowoczesnych biurowcach z dużymi przeszkleniami i jest to dla nich w zasadzie jedyne zastosowanie. Coraz częściej jednak montaż żaluzji fasadowych to opcja wybierana dla zwykłych domów, a nawet dla mieszkań. W jakim konkretnie celu i czy się to opłaca? Sprawdźmy.
Budowa żaluzji fasadowych jest stosunkowo prosta. Mamy tu de facto cztery główne elementy:
Pierwszy z elementów to pancerz żaluzji, czyli mówiąc obrazowo, połączone ze sobą za pomocą specjalnych linek równoległe listewki, obracające się dookoła własnej osi w różnym zakresie, które mogą wyglądać podobnie do płaszcza rolety, kiedy ustawi się je w pionowo. Kiedy ustawione są poziomo, z wnętrza są niemal niewidoczne. Można je też złożyć i podnieść, by schowały się w skrzynce nad oknem. Żaluzje mogą posiadać prowadnice listwowe po bokach.
Trzeba zauważyć, że chociaż żaluzje mogą przypominać rolety, coś takiego jak żaluzje antywłamaniowe w praktyce nie istnieje. Ich konstrukcja jest na to za słaba i od żaluzji oczekujemy raczej innej funkcjonalności, o czym piszemy w dalszej części tekstu.
Skrzynka montowana jest w różnych miejscach przy oknie. Najczęściej stosuje się skrzynki nadprożowe i nadstawne, które prezentuje też katalog żaluzji fasadowych Eko-Okien. Oba ogólnie rozumiane rodzaje systemów żaluzji fasadowych mogą mieć skrzynki widoczne na elewacji budynku lub schowane pod tynkiem.
Niemal każde nowoczesne rozwiązanie posiada dzisiaj także silniki, odpowiadające za kąt pochylenia lameli oraz ich podnoszenie i opuszczanie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze od klasycznych korb.
Ostatni z elementów, prowadnice, odpowiada za bezpieczne poruszanie się pancerza żaluzji i jego pozostawanie w odpowiednim miejscu.
Wykorzystanie żaluzji fasadowych to komfort użytkownika. Na uzyskiwaną wygodę składają się konkretne cele szczegółowe, takie jak:
Czy do każdej z tych funkcji trzeba zastosować żaluzje fasadowe innego typu? Na szczęście nie. Wady i zalety żaluzji fasadowych są z grubsza wspólne dla wszystkich systemów, chociaż oczywiście każdy z nich skupia się na innych priorytetach.
Systemy osłonowe, jakimi są standardowe żaluzje zewnętrzne, to przede wszystkim kontrolowanie natężenia światła. Składa się ono z fal elektromagnetycznych o różnych właściwościach zależnych od długości fali. Część z nich przenosi dużo ciepła, część to niskoenergetyczne światło widzialne, a część to promieniowanie UV, czyli coś bardzo szkodliwego.
Lamele żaluzji fasadowej są w stanie wyłapywać szkodliwe lub tylko nadmierne promieniowanie słoneczne. To samo zapewnia montaż rolety zewnętrznej, ale w inny sposób.
Intensywne nasłonecznienie nie musi być blokowane całkowicie, jak robi to płaszcz rolety. Unikalna funkcjonalność żaluzji fasadowych przejawia się właśnie w tym, że bariera termiczna powstaje bez blokowania oświetlenia wnętrza: ciepło i promienie UV zatrzymują się na lamelach, a do środka wpada tylko "dobre” światło o intensywności, jaką ustalimy poprzez kąt pochylenia lameli.
Parametry techniczne żaluzji fasadowych przekładają się na to, jak ten produkt wygląda. Przykładem może być tutaj kształt lameli. Inwestorzy najczęściej sięgają po 2 rodzaje lameli:
Regulacja dopływu światła z użyciem lameli w kształcie C nie pozwala na całkowite zaciemnienie wnętrza, ale pozwala na regulowanie dopływu światła w najszerszy sposób. Umożliwia to obustronny obrót lameli. Jeśli zależy nam na tym, by w środku było ciemniej i przy okazji poprawiła się też trochę izolacja akustyczna, zdecydujemy się na zastosowanie żaluzji fasadowych z lamelami w kształcie Z. Druga z tych cech jest raczej dyskusyjna i nie wykonuje się badań w stosunku do tego, na ile i czy w ogóle żaluzje potrafią ograniczać hałasy z zewnątrz.
Atuty żaluzji fasadowych w ujęciu typowo estetycznym to oczywiście kwestia subiektywna. Trudno jednak odmówić eleganckiego charakteru produktom wysokiej jakości. Nowoczesne rodzaje żaluzji fasadowych współgrają szczególnie dobrze z nowoczesną architekturą minimalistyczną.
Opuszczenie żaluzji fasadowych odetnie nas od świata. Bardzo skuteczne jest też ustawienie ich pod niewielkim kątem w zależności od tego, na jakiej wysokości się znajdujemy. Wtedy my widzimy świat, a świat nie widzi nas.
Zastosowanie żaluzji zewnętrznych zawsze przynosi dokładnie takie same pozytywne efekty, ale w zależności od tego, co w danym miejscu robimy, oczekujemy odmiennych funkcjonalności. Innymi słowy, żaluzje fasadowe i ich funkcja zmieniają się trochę w zależności od tego, gdzie będą nam służyły.
W domu zależeć nam będzie głównie na tym, by ograniczyć nagrzewanie wnętrz i ilość światła. Nie bez znaczenia jest prywatność. Mniej promieni UV podnosi żywotność stolarki okiennej. Jeśli komuś przeszkadzają opady deszczu, krople wody uderzające w duże okna, zatrzymywanie ich na lamelach znacznie ograniczy hałas.
Najlepsze zastosowania biurowe przewidują kontrolę słońca, by nie przeszkadzało w pracy poprzez świecenie w ekrany komputerów i przegrzewanie wnętrz, co łączy się z kosztami klimatyzacji. Odpowiednie ustawienie lameli sprawi, że w środku będzie chłodniej, ale nie zrobi się ciemno. Firmy lubią też ich prestiżowy wygląd.
Tutaj najważniejsza jest regulacja dopływu światła, w tym ciepła. Stosunkowo niewielkie koszty wielu rozwiązań i możliwość umieszczania ich na dużych oknach są ważnymi zaletami.
Właściciele sklepów cenią sobie żaluzje za możliwość blokowania promieni UV, które są szczególnie szkodliwe dla plastików często wykorzystywanych na wystawach. Pozwalają też na stworzenie komfortowej atmosfery dla klientów.
Żaluzje pojawiają się także m.in. w magazynach. Dzięki nim łatwiej dbać o odpowiednia temperaturę wnętrza, która przy składowaniu to coś znacznie więcej, niż tylko komfort. Dostęp do naturalnego światła także tu ma niebagatelne znaczenie.
Do wyboru jest naprawdę bardzo wiele rozwiązań, ponieważ żaluzje są stosunkowo prostymi osłonami okiennymi. Nie mają wielkich wymagań.
W uniwersalnym systemie BASIC można regulować uchwyty, szynę górną i uchwyty. Dopasują się wszędzie. Wspierają też prowadnice monoblokowe.
RAFF-i to prosty i szybki montaż. Całkowity ciężar żaluzji spoczywa na prowadnicach mocowanych bezpośrednio do ramy okiennej lub muru. Daje możliwość stosowania odsadzeń prowadnic, co przekłada się na możliwość docieplenia przestrzeni pomiędzy skrzynką a nadprożem.
SKEF wyróżnia skrzynka, która jest w całości wykonana z ekstrudowanego aluminium i ścięta pod kątem 45 stopni od strony zewnętrznej. Taki kształt jest obecnie popularny w systemach roletowych i komponuje się z całością budynku, jeśli zamontowano zarówno żaluzje, jak i rolety.
CLEVER BOX może zostać wyposażony w moskitierę, dzięki czemu będzie chronił wnętrza przed owadami. Moskitierę montuje się po wewnętrznej stronie pancerza, a po jej zwinięciu siatka chowa się w całości w skrzynce.
Chociaż żaluzje to nie sposób na chłód czy hałas, niektóre mogą całkiem skutecznie poradzić sobie z tymi niedogodnościami. Taki jest, np. system ROKA TOP 2 SHADOW, w całości zbudowany z materiału izolacyjnego. Wyposażono go w konsole stabilizujące, usztywnienia okienne i mocowania, dzięki czemu można uzyskać dużą, a zarazem stabilną konstrukcję na stałe połączoną z oknem i ścianą.
Żaluzje można kontrolować za pomocą siły mięśni, ale znacznie lepiej jest postawić na sterowanie elektryczne. Wystarczy zamontować w skrzynce odpowiedni silnik i sterowanie żaluzjami będzie się odbywało bez wykorzystania siły mięśni.
Istnieją tutaj dwie podstawowe techniki:
Sterowania przewodowego nie należy tak od razu odrzucać. Zamontowanie na ścianie wygodnego pilota, którym będziemy kontrolować położenie lameli, to dobre rozwiązanie. Mimo to, sterowanie radiowe jest lepsze.
Żaluzje fasadowe oferujące dwukierunkową komunikację to opcja najnowocześniejsza i pod każdym względem najwygodniejsza, ponieważ użytkownik jest na bieżąco informowany, w jakiej dokładnie pozycji znajduje się pancerz żaluzji i może nim precyzyjnie sterować z ekranu swojego telefonu.
Dokładne ustawianie lameli możliwe jest też ze specjalistycznymi pilotami sparowanymi z napędami o odpowiedniej funkcjonalności. Jest to istotne, ponieważ w praktyce większość osób nigdy nie podnosi żaluzji, a jedynie zmienia kąt pochylenia lameli. Zarządzają w ten sposób ilością światła i ciepła, ale też sposobem, w jaki słońce oświetla ich wnętrza. Światło odbijające się od lameli może się rozpraszać, padać na podłogę lub trafiać na sufit i każda z tych opcji stworzy inną atmosferę w domu.
Dobranie odpowiednich żaluzji wcale nie jest trudne, a koszty na pewno nie są zaporowe w porównaniu nawet z tanimi roletami. Dokonując takiego wyboru, uzyskujemy skuteczny sposób radzenia sobie z nadmiarem światła i ciepła, a do tego na naszym domu pojawia się coś, co potrafi wyglądać zjawiskowo. Lamele wysokiej jakości to bogactwo żywych kolorów.
Co więcej, jest to też prawdziwy powiew nowoczesności. Żaluzje można zintegrować z systemem smart home i zarządzać nią zdalnie, a nawet sprawić, żeby sama o siebie zadbała. Wśród akcesoriów do nich jest są m.in. rozbudowane stacje pogodowe, tak zwane czujniki pogodowe, dzięki którym można chronić żaluzje przed wiatrem i sprawić, by same reagowały na nadmiar światła i ciepła.
Na koniec jeszcze coś dla wielbicieli ekologii: żaluzje mogą posiadać napędy solarne, którym do pracy wystarczają promienie słońca. Nie zużywają prądu i nie trzeba też prowadzić do nich kabli.
Infolinia: 801 23 27 28 Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067
Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski
Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle