23 czerwca, 2023

Żaluzje i rolety zewnętrzne to potencjał, który marnujemy, bo go nie znamy. Czas to nadrobić

żaluzje



Zawsze warto wybrać dobrze dopasowane rolety lub żaluzje zewnętrzne. Lista korzyści płynących z posiadania takiego dodatku jest długa i nie ma w zasadzie powodu, by z nich rezygnować. Różne systemy oferują różną funkcjonalność. Na co postawić, aby zyskać najwięcej? Jakie rolety wybrać? A może założyć żaluzje fasadowe?



Spis treści:


Co powinny nam oferować rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe?

Osłony okienne posiadają bardzo szeroką funkcjonalność, chociaż występują zdecydowane różnice w zależności od tego, czy wybierzemy rolety nadstawne, żaluzje fasadowe czy rolety screen. Najogólniej rzecz biorąc, osłony okienne powinny nam oferować:

Nie bez znaczenia jest także to, kiedy instalacja rolet zewnętrznych i żaluzji jest możliwa. Można to oczywiście zrobić zawsze, ale kiedy skrzynka rolety danego systemu montowana jest w murze, w gotowym budynku konieczne byłoby wykonanie bardzo rozległych modyfikacji.



W telegraficznym skrócie: rodzaje rolet zewnętrznych i żaluzji

Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań i możliwości, usystematyzujmy naszą wiedzę odnośnie tego, jakie żaluzje i rolety mogą trafić na nasze okna.


Rolety adaptacyjne

Na polskim rynku świetnie sprzedają się różne rolety zewnętrzne elewacyjne, a zdecydowanie najpopularniejsze z nich są rolety adaptacyjne. W ich przypadku montaż skrzynki rolet odbywa się na murze i nie stanowi ona części ściany.

Rolety adaptacyjne założyć można w dowolnym momencie.


Rolety nadstawne

Rolety nadstawne nakładane są na okna jeszcze zanim okna PCV czy okna dowolnego innego typu trafią do otworu w murze. W ich przypadku trzeba pamiętać, że rozmiar okna zostanie pomniejszony o przestrzeń, jaką zajmuje skrzynka rolety zewnętrznej tego typu.

Montaż rolety nadstawnej najlepiej przeprowadzić na etapie budowy domu.


Rolety podtynkowe

System rolet zewnętrznych podtynkowych umieszcza się bezpośrednio w murze, ograniczając zwykle w tym miejscu warstwę izolacji. Ich skrzynki są w całości schowane wewnątrz ściany, skąd rolety podtynkowe czerpią swoją nazwę.

Rolety podtynkowe wymagają ingerencji w mur, więc jeśli jest już gotowy, lepiej postawić na montaż rolet innego rodzaju.


Rolety nadprożowe

Rolety zewnętrzne nadprożowe montowane są w nadprożu okna. Instalację rolet tego typu można przeprowadzić tylko wtedy, kiedy projekt budowlany przewidział stworzenie dla nich miejsca. Eko-Okna nie należą do grona producentów rolet zewnętrznych tego typu w podejściu systemowym i oferują jedynie wypełnienie skrzynek.

Rolety nadprożowe to integralna część budynku, więc ich obecność musi być zaplanowana na etapie projektowania domu.


Rolety antywłamaniowe

Chociaż teoretycznie rolety antywłamaniowe można by zaliczyć do innych systemów, zwykle traktuje się je jako osobną kategorię ze względu na zastosowanie w nich specjalnych rozwiązań. Należy pamiętać, że w celu uzyskania swoich parametrów ochronnych, system rolet antywłamaniowych nie może być tak szeroki, jak najbardziej rozbudowane opcje o takiej samej konstrukcji.


Rolety screen

W przeciwieństwie do wszystkich innych rolet elewacyjnych, rolety zewnętrzne screen nie posiadają pancerza, a rozwijany materiał. Przekłada się to na zupełnie inne zastosowanie rolety tego typu w stosunku do alternatyw. W dużej mierze są jak rolety wewnętrzne, a w wariancie ZIP, mogą też pełnić funkcję moskitiery.

Rolety screen są lekkie i proste w montażu. Zakłada się je we wnęce okiennej.


Żaluzje fasadowe

Żaluzje zewnętrzne sprawdzają się i na oknach niewielkich, i bardzo dużych. Dobrze współgrają z nowoczesnymi elewacjami, chociaż pasują też do tradycyjnych budynków. Ich główną zaletą jest to, że ciepło zatrzymuje się na lamelach na zewnątrz budynku, a w środku jest widno, czego rolety zewnętrzne zaoferować nie mogą. W ten sposób odciąża się klimatyzację wewnętrzną bez konieczności rezygnacji z naturalnego światła, którego ilość łatwo regulować.

Żaluzje fasadowe mogą korzystać ze skrzynek różnego rodzaju, co zapewnia im uniwersalność.





Bezpośrednie korzyści, czyli jak zdecydować się na montaż rolet i żaluzji najlepszych dla nas?

Każdy budynek to unikalna historia, inne oczekiwania jego użytkowników oraz różne możliwości. Czasami można przeprowadzić instalację rolet we wnęce okiennej i będzie to opcja idealna. Kiedy indziej wybór rolet zewnętrznych obejmował będzie tylko klasyczne rolety zewnętrzne adaptacyjne, by nie ingerować w mur.

Nasza decyzja powinna się odnosić do tego, co konkretnie chcemy osiągnąć. Dlatego warto oprzeć się o cechy, które zostały wymienione już we wstępie.


Montaż rolet i żaluzji zabezpieczy przed nadmiarem światła i ciepła

Najprostszym rozwiązaniem, by chronić się przed nadmiarem słońca i ciepła są rolety zewnętrzne typu screen. Takie rolety zewnętrzne stanowią barierę dla słońca, która wcale też nie musi być kompletna. Typowe modele rolet zewnętrznych zaciemniają kompletnie część lub całość okna. Rolety screen oferują materiały o różnym poziomie zaciemnienia, typowo od 75% do 100%.

Coraz popularniejsze są w tym zastosowaniu żaluzje fasadowe. Ich szczególną zaletą jest to, że cały czas mogą pozostawać opuszczone, a kontrolę ilości światła wpadającego do domu można wykonywać poprzez zmianę kąta ustawienia lameli. W przypadku lameli w kształcie Z zaciemnienie może być niemal kompletne.


Rolety zapewnią prywatność domownikom

W przypadku rolet zewnętrznych zawsze możemy liczyć na prywatność. Ich opuszczenie skutecznie uniemożliwi zajrzenie do wnętrza. Wyjątkiem mogą być tutaj rolety screen, zwłaszcza w wersji standard, w której pomiędzy materiałem i prowadnicą pozostaje niewielka przerwa.

Jeśli potrzebujemy prywatności, częściej będziemy się zastanawiać, jakie wybrać sterowanie roletami. Możliwość zdalnej obsługi rolet i żaluzji jest bardzo wygodna, a do tego ustawienie specjalnych schematów automatycznego podnoszenia i opuszczania osłon okiennych może ukryć fakt, że wyjechaliśmy na mieszkanie.

Jest to sprytne zabezpieczenie antywłamaniowe, ponieważ złodzieje celują najczęściej w domy, w których w danym czasie nikogo nie ma. To naprawdę działa, ponieważ bo gdyby złodzieje byli sprytniejsi, zajmowaliby się w życiu czymś zupełnie innym.


Osłony okienne mogą chronić okna

Nowoczesne okna drewniane, okna aluminiowe, a także okna PCV, o oknach stalowych nie wspominając, są bardzo wytrzymałe. Dodatkowa ochrona dla nich jest jednak zawsze skazana. Solidne rolety nadprożowe czy rolety zewnętrzne podtynkowe uchronią stolarkę otworową przed efektami wichury czy gradobicia.

Zawsze lepiej jest, jeśli uszkodzenia w wyniku uderzenia niesioną przez wiatr gałęzią dozna pancerz rolety lub lamela żaluzji niż zaawansowana technologicznie szyba zespolona wypełniona kryptonem. Na uwadze trzeba mieć tylko, że takie osłony nie są niezniszczalne i jeśli mamy nałożone bardzo duże żaluzje na okna HS, przy silnym wietrze trzeba je złożyć, by nie zostały zniszczone.





Warto wybrać rolety dla ochrony przed złodziejami

Standardowo rolety zewnętrzne nie zapewniają bezpośredniej ochrony przed włamaniami, czyli nie posiadają klas RC. Ich obecność może odstraszać potencjalnych złodziei, ale jeśli chcemy być naprawdę bezpieczni, trzeba wybierać rodzaje rolet zewnętrznych o odpowiednich właściwościach.

Rolety antywłamaniowe powinny posiadać stalowe wzmocnienie listwy dolnej, które uniemożliwia podważenie rolety i wygięcie listwy dolnej od dołu oraz zapadki blokujące roletę przed podniesieniem do góry. Pozwala to na osiągnięcie klasy bezpieczeństwa RC2 lub nawet RC3.

Niestety, żaluzje fasadowe nie są w stanie uchronić przed włamaniem. Trzeba też pamiętać, że zbyt szeroka roleta, nawet wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, nie będzie skuteczna.


Dzięki roletom zewnętrznym można poprawić wygląd budynku

Chociaż jest to kwestia dyskusyjna, montaż rolet zewnętrznych różnego rodzaju, w tym także żaluzji, można uznać za wzbogacenie estetyczne budynku. Zalety rolet zewnętrznych są przede wszystkim użytkowe i większość osób, które zastanawiają się, jakie rolety zewnętrzne wybrać, stara się raczej minimalizować ich ingerencję w bryłę budynku. Dla przykładu, wielką zaletą rolet nadstawnych jest to, że ich skrzynka, w przeciwieństwie do rolet adaptacyjnych, nie jest widoczna na elewacji.

W nowoczesnych projektach domów pojawiają się ciekawe żaluzje i rolety, których wkład w prezencję nieruchomości jest pozytywny. Nawet wspomniany wyżej system rolet nadstawnych może oferować ciekawą kolorystykę pancerza, która będzie się dobrze komponowała z innymi elementami budynku. Dynamiki projektom, zwłaszcza takim z wielkimi przeszkleniami, nadają duże rolety screen i wielkogabarytowe żaluzje fasadowe.



Które rolety zewnętrzne wybrać, żeby zyskać najwięcej?

Podsumowując, wybór jest naprawdę ogromny. Jeśli nasz dom czy mieszkanie są już oddane do użytku, skorzystamy najczęściej z rolet adaptacyjnych. Oferują wszystko, czego potrzebujemy, a skrzynka rolety zewnętrznej tego typu wcale nie musi być elementem obcym na elewacji.

W gotowych budynkach sprawdzają się lekkie rolety screen oraz żaluzje fasadowe, zwłaszcza na bardzo dużych oknach, w tym na systemach przesuwnych.

Jeśli budynek dopiero powstaje, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które ukryjemy w murze. Żeby nie zmniejszać światła otworu okiennego, postawić możemy na rolety nadprożowe lub podtynkowe. Te pierwsze można ocieplić, a te drugie są częścią muru. Co więcej, ich ocieplane pancerze mogą dodatkowo poprawiać termikę okien, co pozytywnie odbije się na rachunkach za ogrzewanie.

Nie ma budynku, który nie skorzystałby na obecności żaluzji i rolet. Odpowiednie rozwiązanie zawsze pomoże znaleźć każdy z tysięcy dystrybutorów Eko-Okien w Polsce i za granicami kraju.

Adam Gajda

Adam Gajda

Specjalista w dziale Marketingu
Eko-Okna S.A.
e-mail: adam.gajda@ekookna.pl 

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych