19 października, 2021

Czy zdejmować moskitierę na zimę?

moskitiery

Moskitiera to najbardziej popularne i skuteczne rozwiązanie problemu insektów pojawiających się w mieszkaniu. Współczesne modele siatek ochronnych możemy zamontować właściwie na wszystkich często otwieranych oknach oraz drzwiach balkonowych i tarasowych. A co z demontażem? Czy zdejmować moskitierę na zimę?

moskitiera
moskitiera

Sezonowa ochrona

Moskitiera to jeden z tych elementów stolarki otworowej, z którego korzystamy sezonowo. Osłony mają największe uzasadnienie latem, gdy much, komarów, os i innych insektów jest wyjątkowo dużo. W niektórych rejonach montaż siatki ochronnej stanowi absolutną konieczność, pozwala zapewnić podstawowy komfort życia domowników. Co zrobić z moskitierą, gdy zbliża się okres jesienno-zimowy i nie będzie potrzebna przez kolejne miesiące?

Na stałe czy z możliwością demontażu?

Właściwie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od tego, jakiego typu osłonę posiadamy, jak została zamontowana i z czym będzie się wiązał demontaż. Najprostsze systemy to aluminiowe ramy z naciągniętą siatką i specjalnymi haczykami – zdjęcie moskitiery tego typu nie wymaga dużego wysiłku, a ryzyko uszkodzenia siatki lub ramki jest niewielkie. Zaawansowane, solidne modele moskitier montowane są na stałe – jednak wiele wariantów również umożliwia wyjęcie ramki z siatką – bez konieczności demontażu całej konstrukcji (przymocowanej wkrętami od strony fasady).


moskitiera

Czyszczenie i przechowywanie

Sam pomysł zdejmowania moskitiery na zimę jest jak najbardziej uzasadniony. Zarówno stolarka otworowa, jak i wszelkie dodatkowe wyposażenie montowane od zewnątrz, są narażone na czynniki atmosferyczne. Mróz, śnieg, grad, wilgoć i wiatr, ale też kurz i różne zanieczyszczenia mają wpływ na stan osłon okiennych. Jeżeli więc demontaż nie jest trudny, warto go sezonowo przeprowadzać i wykorzystać na gruntowne wyczyszczenie siatki. Powierzchnię myjemy ciepłą wodą z delikatnym detergentem i osuszamy ręcznikiem papierowym. Całość zabezpieczamy i przechowujemy w miejscu, w którym moskitiera nie będzie narażona na uciskanie przez inne przedmioty i odkształcenie.

Warto wspomnieć, że systemy moskitier montowane na stałe mają podwyższone parametry wytrzymałości. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych i wygięcia, dlatego nie musimy się martwić, że jeśli nie zdjęliśmy osłony na zimę, skróci to jej żywotność.


moskitiera

Moskitiery zwijane (rolowane) – komfort przez cały rok

W sprzedaży dostępne są także moskitiery rolowane, które w całości zwijają się do skrzynki – tak jak rolety antywłamaniowe. Są to również systemy stałe, bardzo wygodne w eksploatacji. Pozwalają na regulację domknięcia siatki do preferowanej wysokości. Poza sezonem, gdy ochrona przed owadami nie jest konieczna, siatka pozostaje w kasecie, całkowicie niewidoczna, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie w okresie zimowym.

W ofercie Eko-Okna znajdziesz zarówno moskitiery zwijane, jak i ramkowe stałe. Jeżeli zależy ci na oszczędności miejsca, wybierz moskitierę plisowaną lub przesuwną. Nasi specjaliści pomogą w doborze systemu odpowiadającego twoim indywidualnym preferencjom.

Udostępnij

Zobacz również

EKO-OKNA S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4, 47-480
Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie.