29 listopada, 2022

Jak konserwować okna stalowe? Zadbaj o swoje okna i uniknij wydatków

Okna


Spis treści


Pytanie o to, jak konserwować okna stalowe, jest wyjątkowo trafne. Dobra odpowiedź na nie pomaga uniknąć poważnych, często kosztownych kłopotów.


Jak konserwować okna stalowe
Jak konserwować okna stalowe

Jednym z powodów zakupu okien ze stali jest zwykle ich trwałość, co jednak nie oznacza, że można całkowicie zapomnieć o ich konserwacji. Chociaż okno jest z pozoru czymś, co nie wymaga specjalnej troski, nie jest to do końca prawda. Dobrze jest podejmować regularnie proste, ale niezbędne czynności. Co trzeba robić i kiedy się tym zająć? Zapraszamy do lektury.



Po co konserwować okna stalowe?

Czym ryzykujemy zaniedbując okna?

Zacząć należy od tego, po co w ogóle konserwować stalowe okna. Czy nie można ich po prostu zostawić samym sobie? Oczywiście, można, ale będzie się to wiązało z bardzo konkretnymi kłopotami w postaci:

  • nieszczelności stolarki okiennej;
  • trudności z ich zamykaniem i otwieraniem;
  • wcześniejszym zużyciem okien.

Powyższe czynniki przekładają się bezpośrednio na wygodę użytkowania oraz koszty ponoszone zwłaszcza w zimie. Jeśli zaniedbamy konserwację okien, przydarzyć nam się mogą takie nieprzyjemności, jak chociażby:

  • wyższe rachunki za ogrzewanie;
  • chłód w pomieszczeniach;
  • woda przeciekająca przez okna w czasie deszczu;
  • konieczność wymiany okien (bardzo kosztowne!).

Jeśli wystarczy tylko niewielki wysiłek, by uniknąć wszystkich powyższych zagrożeń, naprawdę nie warto wystawiać się na ryzyko. Tym bardziej, że jednym z elementów konserwacji okien jest po prostu ich mycie, a poważniejsze prace, jeśli w ogóle można je tak określić, wykonuje się bardzo rzadko.



Budowa okna, czyli na co trzeba zwrócić uwagę?

Konstrukcja typowego nowoczesnego okna stalowego, tak jak wszystkich analogicznych okien wykonanych z PVC, aluminium czy drewna, nie jest specjalnie skomplikowana. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Technologie stosowane we współczesnej stolarce otworowej potrafią być ekscytujące, ale nie są tematem tego tekstu.

Ważne jest, aby wyróżnić trzy kluczowe elementy okna istotne dla jego konserwacji:

  • profile okienne;
  • uszczelki;
  • okucia i klamki.

Kiedy zastanawiamy się, jak konserwować okna drewniane, podstawowym zagadnieniem będą profile. Dla stolarki stalowej mają one znaczenie marginalne, ponieważ wytrzymałość materiału sprawia, że nie wymagają specjalnej konserwacji ponad zwykłe mycie, o czym będzie mowa za chwilę.


budowa okien stalowych

Uszczelki we wszystkich oknach są takie same lub przynajmniej podobne. Istnieją dwa podstawowe rodzaje uszczelek, tradycyjne i syntetyczne, które zazwyczaj pojawiają się w nowoczesnych oknach. Dla typowego użytkownika okien, już na etapie eksploatacji okna, nie będzie miało to większego znaczenia. Tym niemniej, uszczelki będą wymagały naszej uwagi.

Tak samo warto skupić się na elementach wpływających na ruchomość okien, na ich otwieranie i zamykanie, czyli na okuciach oraz klamkach.



Mycie okien – czy na pewno nie robisz tego źle?

Częstotliwość mycia okien

Z miejsca uspokajamy – raczej nie robisz tego źle. Mycie okien jest zadaniem stosunkowo prostym i co najwyżej można mieć problemy z uciążliwymi smugami na szybach. Nie wpływają one na szczęście na stan techniczny okna, więc nie będzie to kwestia poruszana w tym tekście. Ważniejsze jest to, jak często należy myć okna.

W najlepszej sytuacji są osoby, które wybrały do swoich domów ekologiczne okna drewniane, ponieważ naturalne właściwości antystatyczne drewna sprawiają, że przylega do nich znacznie mniej kurzu. Zdarza się, że niektóre osoby myją swoje okna tylko raz do roku, od czasu do czasu przecierając tylko szyby i to im w zupełności wystarcza.

Właściciele innych rodzajów okien są w gorszej, ale wcale nie złej sytuacji. Zakładając, że do okna nie dostały się żadne ciała stałe w postaci liści czy błota, które trzeba usuwać natychmiast, częstotliwość mycia okien zależy głównie od preferencji domowników. Jeśli mycie obejmujące nie tylko same szyby będzie wykonywane tylko raz do roku przy okazji konserwacji okien, nie odbije się to negatywnie na ich stanie technicznym.


Najlepszy sposób mycia okien

Istnieje cała masa sposobów na skuteczne i łatwe mycie szyb. Na rynku dostępne są różne środki i narzędzia pomagające w tym nielubianym obowiązku. Skupiają się najczęściej na walce ze smugami. Jak już zostało powiedziane, nie jest to problem dla trwałości okien.

Przy myciu reszty okna należy zwrócić szczególną uwagę na dwa elementy:

  • profile;
  • uszczelki.

Profile stalowe do okien myje się łatwo. Wystarczy użyć ciepłej wody z delikatnym detergentem. Forma, jaką posiada okno stalowe, bardzo ułatwia to zadanie.

Typowy design okna stalowego też jest sprzymierzeńcem. W przypadku niektórych innych okien, na przykład popularnych okien aluminiowych z designerskimi fakturami, czyszczenie może być trochę trudniejsze, ale też nie można go określać jako trudne.


Najlepszy sposób mycia okien

W kwestii uszczelek zadbać trzeba tylko o jedno: detergent, który nie będzie stanowił dla nich zagrożenia. Taki płyn powinien być:

  • delikatny, żeby nie uszkodzić uszczelek;
  • zdolny do rozpuszczania tłustych zabrudzeń;
  • tani, bo nie ma powodu, żeby przepłacać.

Czasami producenci okien polecają określone środki do czyszczenia uszczelek w swoich oknach. Nie są one konieczne, ale na pewno pomagają w wyborze dobrego rozwiązania. Wystarczy najzwyklejszy płyn do mycia naczyń.



Właściwa konserwacja okien

Jak często konserwować okna stalowe?

Konserwacja okien stalowych wykonywana raz do roku w zupełności wystarcza. Co ważne, warto jest to robić już po pierwszym roku korzystania z nowych okien, nie czekając na zakończenie okresu gwarancyjnego. Gwarancja nie zwalnia z obowiązku dbania o posiadaną rzecz. Nie będzie też stanowiła okoliczności łagodzącej, kiedy po jej upływie okna nie będą w tak dobrym stanie, jak by być mogły.

Do wyboru mamy dwa dobre terminy konserwacji okien:

  • wiosnę;
  • jesień.

Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejsze jest to, by temperatury w czasie konserwacji były umiarkowane, a pogoda była możliwie słoneczna. Chodzi o to, by nie wychłodzić domu i nie dać się zaskoczyć deszczowi. Stosowanie niektórych środków chemicznych jest też niedopuszczalne w skrajnych temperaturach, co nie powinno dziwić.


jak często konserwować okna stalowe

Za terminem wiosennym przemawia fakt, że wszelkie wady okna uwidaczniają się zazwyczaj w zimie, kiedy szczególnie zależy nam na ich szczelności. Można zareagować tak szybko, jak to tylko możliwe. Jest to czas, kiedy i tak zajmujemy się oknem, ponieważ należy przestawić je z trybu zimowego na letni. Czym właściwie są te tryby i jak dokonać przestawienia, można przeczytać na naszym blogu.

Osoby zaczynające rozważać, czym konserwować okna przed zimą, chcą przygotować się na najchłodniejsze miesiące najlepiej, jak to możliwe. Słusznie zauważają, że od wiosny do zimy jest dość czasu, by coś złego stało się z oknami, zwłaszcza z okuciami. Dlatego za optymalny moment na konserwację uznaje się wczesną jesień tym bardziej, że można to wygodnie zrobić przy przestawianiu okien na tryb zimowy.


Smarowanie i wymiana uszczelek w oknach

Najczęściej problemy ze szczelnością okna związane są ze stanem uszczelek. Zdarza się niestety, że są one w bardzo złym stanie w wyniku np. mechanicznych uszkodzeń. W takich przypadkach konieczna może być wymiana uszczelek. Raczej nie można liczyć na samodzielne poradzenie sobie z tym wyzwaniem, bo to zadanie dla fachowca, chociaż sprawny domowy majster da sobie radę.

Sama konserwacja uszczelek może być czasochłonna, ale na pewno nie trudna. Wykonuje się ją w trzech krokach:

  • przemycie uszczelek letnią wodą z detergentem;
  • dokładne oczyszczenie trudno dostępnych zakamarków;
  • naniesienie środka konserwującego.

Do ułatwienia sobie zadania warto wykorzystać miękką ściereczkę oraz skutecznie docierające do trudno dostępnych miejsc patyczki higieniczne. Posłużą potem też do nanoszenia środka konserwującego. Nie powinny to być oczywiście te same patyczki.

Czym konserwować uszczelki okien stalowych? Do wyboru jest szeroka gama środków stworzonych bezpośrednio do tego. Dostępne są w hipermarketach, marketach budowlanych, ale też na przykład w sklepach z chemią samochodową.

Niektóre propozycje mogą zachęcać do zakupu oferując wygodne aplikatory. Trzeba jedynie pamiętać, by produkty do ochrony uszczelek nakładać bezpośrednio na uszczelki, a nie rozpylać je z odległości. Daje to gorszy efekt, a niewielka oszczędność czasu na pewno nie jest tego warta.

Z powodzeniem można stosować także powszechnie dostępne środki, takie jak chociażby olej silikonowy lub wazelinę kosmetyczną. Efekty ich nałożenia widać bardzo szybko, bo już zaledwie po kilku minutach od zakończenia pracy uszczelki stają się bardziej sprężyste i miękkie w dotyku.


Właściwa troska o okucia

Odpowiadając na pytanie, jak konserwować okna stalowe, nie można zapomnieć o okuciach. Troska o nie jest mniej intuicyjnym, ale wciąż prostym zadaniem.

W okucia uzbrojone są wszystkie okna, nie tylko stalowe. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ruchomości okna, ale też jego prawidłowego ustawienia. Są to kwestie bezpośrednio ze sobą związane.

Jak wszystkie metalowe elementy ruchome, okucia okienne powinny być regularnie smarowane. Nie ma potrzeby, by robić to częściej niż raz w roku, ale nie warto bardziej odkładać tej czynności. Niewłaściwie nasmarowane okucia będą się zacierały, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a sytuacja, w której okno nie chce się zamknąć i już, nie należy do najprzyjemniejszych. Zwłaszcza w zimie albo podczas deszczu.

Konserwacja okuć może być wykonana przy użyciu zwykłego smaru silnikowego czy wazeliny technicznej. Dostępne są też specjalne smary z wygodnymi aplikatorami przeznaczone do okuć, które pozwalają łatwo dotrzeć do wszystkich elementów, co i bez nich nie jest trudne.



Regulacja okien

O co chodzi z regulacją okien?

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w czasie konserwacji okien stalowych, jest ich odpowiednia regulacja. Teoretycznie rzecz biorąc, nie trzeba tego robić w ogóle, poza oczywiście zmianą trybu pracy okien z letniego na zimowy i vice versa.

W praktyce jednak zdarza się, że okno może wymagać regulacji. Czasami też zaleca się sprawdzenie okna w kilka miesięcy po jego założeniu, kiedy ostatecznie osiądzie w otworze. Może wtedy się nieznacznie przemieścić. Mówiąc krótko, regulację okien wykonać możemy:

  • kilka miesięcy po ich założeniu;
  • po stwierdzeniu nieszczelności okna;
  • przy zauważeniu jego nierównego ustawienia.

Potrzebę regulacji czasami możemy zauważyć nawet gołym okiem, kiedy skrzydło okienne znajduje się pod kątem w stosunku do ramy albo zamyka się tak, że uszczelki znajdują się na samej krawędzi profilu.

Można naturalnie skorzystać z pomocy profesjonalnych ekip montażowych. Koszt takiej usługi nie jest wygórowany, ale zwykle można sobie poradzić też samodzielnie. Ważne, by takie terminy, jak śruby mimośrodowe, nie wywołały paniki. Reszta będzie już tylko formalnością. Konieczne jest bowiem odnalezienie takich śrub mimośrodowych znajdujących się przy zawiasach i ich dokręcenie. W ten sposób pozycja okna i docisk okuć do profili zostaną zmienione.

Udana regulacja okna skutkuje tym, że:

  • okna są szczelniejsze i cieplejsze;
  • obsługa okna jest łatwiejsza;
  • znika dodatkowe ryzyko uszkodzenia okuć.

Podsumowując temat tego, jak konserwować okna stalowe, trzeba powiedzieć, że nie jest to wyzwanie ani z gatunku trudnych, ani nawet przesadnie czasochłonnych, chociaż raz do roku trzeba sobie zarezerwować popołudnie na dokładne zadbanie o uszczelki i okucia.

Kilka prostych i tanich zabiegów sprawi, że nasze okna będą lekko chodziły, będą szczelne i nie będą im groziły uszkodzenia związane z nie najlepszym stanem technicznym.

Udostępnij

Zobacz również


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle

Masz pytanie?
Przejdź do Massengera