16 stycznia, 2023

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego?

drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne to wizytówka domu, od której musimy jednak oczekiwać znacznie więcej, niż tylko dobrego wyglądu. Zły wybór będzie nas sporo kosztował nie tylko pod względem prezencji. Z drzwi do domu korzystamy nieustannie. Bronią nas przed chłodem, nadmiarem ciepła, wiatrem, hałasem i intruzami. Za nimi zaczyna się nasze bezpieczne królestwo. Wysokiej jakości drzwi to nie fanaberia tylko konieczność!


Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego
Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego



Z czego tak naprawdę składają się drzwi?

Przede wszystkim skrzydło

Spoglądanie na drzwi zewnętrzne do domu od strony skrzydła to rozpoczynanie dyskusji od środka. Jest to tylko część tak zwanego pakietu drzwiowego, na który oprócz skrzydła składają się jeszcze ościeżnice i okucia. Czasami jako osobny element wymienia się także próg, a czasami bywa on uznawany za element ościeżnicy.

Niezależnie od tego, skrzydło to część drzwi, która będzie decydowała o efekcie estetycznym, przez pryzmat której większość osób będzie je oceniało.

Skrzydło może pojawiać się w kilku podstawowych wersjach. Możemy mieć:

Uprzedzając nieco fakty, skrzydła drzwi mogą posiadać jeszcze różnego rodzaju akcesoria znacznie zmieniające ich postać i funkcjonalność.


Budowa skrzydła drzwi

Typowe skrzydło drzwi składa się z trzech elementów:

Ramiak w zewnętrznych drzwiach to zwykle albo rama pełna, taka jak ją sobie najczęściej wyobrażamy, albo punktowa, czyli pojawiająca się tylko w miejscu montażu okuć. Reszta opiera się na wypełnieniu.

Wypełnienie to kwestia skomplikowana. Przeszklone drzwi zewnętrzne to jedna z popularnych opcji wypełnienia, bardziej element estetyki niż faktycznego wypełnienia, chociaż istnieje także możliwość tworzenia skrzydeł drzwi w całości ze szkła. Najczęściej ze szkła wykonuje się ładne i funkcjonalne wstawki, umieszczając je w innych wypełnieniach.

Zadaniem wypełnienia jest zapewnienie drzwiom ich parametrów z zakresu izolacyjności termicznej i akustycznej. Osiąga to w tandemie z uszczelnieniem.

Typowe nowoczesne drzwi zewnętrzne posiadają wypełnienia z:

Nawiasem mówiąc, dobrze by było, gdyby takie ocieplające wypełnienie znalazło się także za zawiasem, czyli w ościeżnicy.


Jak wybrać drzwi wejściowe

Zwieńczeniem dzieła, jakim jest skrzydło drzwi, jest jego wykończenie. Dostępne możliwości determinuje materiał, z którego są wykonane. Najpopularniejsze opcje to:

Powłoki lakiernicze są powszechnie stosowane na drzwiach drewnianych i stalowych. Rozwiązaniem typowym dla drzwi drewnianych są również forniry, a laminaty znajdują zastosowanie przeważnie na drzwiach stalowych i aluminiowych.


Tajemnice ościeżnicy

Ościeżnica jest często pomijana, kiedy kupujemy drzwi w typowy sposób, czyli analizując głównie wygląd i parametry skrzydła. Jest to poważny, potencjalnie kosztowny błąd. Ościeżnica to miejsce, które będzie odpowiadało za jakość zamontowania drzwi. Nawet najlepsze drzwi wejściowe bez odpowiedniej ościeżnicy nie będą dobrze służyły.

Jakie funkcje pełni ościeżnica? Odpowiada głównie za trzy kwestie:

Ościeżnica musi dobrze wyglądać, ale powinna też być ciepła i trwała.

Jeśli chodzi o typy ościeżnic, pojawiają się trzy opcje:

Ważne jest, by wybierając drzwi zewnętrzne do domu, uwzględnić w budżecie i w całym projekcie także ościeżnicę. Bez dobrej ościeżnicy nie będziemy mieli nigdy ani skutecznych drzwi antywłamaniowych, ani drzwi energooszczędnych.


Zakuci w okucia

Ostatnia z części pakietu drzwiowego, okucia, to wszystkie elementy, które służą do praktycznej obsługi drzwi. Okucia zmieniają prostokątny blok drewna bądź innego materiału w pełnoprawne drzwi.

Podstawowe okucia to:

Każde z nich to rozległy temat, ale wybierając drzwi zewnętrzne wejściowe nie trzeba od razu zostawać ekspertem od każdego z nich.

Współczesne zawiasy mogą mieć bardzo różną formę. Najczęściej skorzystamy jednak z ich tradycyjnej postaci. Ważne jest, by drzwi zewnętrzne wyposażone były w trzy zawiasy, nie jedynie dwa, oraz by zapewniały możliwość regulacji ustawienia skrzydła.

Wybór klamek, w tym gałek i pochwytów, to kwestia estetyki. Każda z tych opcji zapewni nam podobną użyteczność, ale w zupełnie innym stylu.

Zamki to najbardziej skomplikowany technicznie element. Trzeba o nich porozmawiać z doradcą klienta lub poszerzyć wiedzę tylko w tym zakresie, zwłaszcza jeśli zależeć nam będzie na antywłamaniowych właściwościach drzwi.



Z jakiego materiału drzwi do domu jednorodzinnego?

Naturalny prestiż i tania wygoda

Zewnętrzne drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego możemy zamówić z kilku różnych materiałów. W pierwszej kolejności niemal zawsze pomyślimy o drewnie i jeśli zostaniemy przy tym pomyśle, na pewno nie będziemy żałować.

Drewniane drzwi zewnętrzne możemy wybrać w ekskluzywnej opcji prestiżowej lub eleganckiej i przystępnej. Opcje prestiżowe wykonane są z litego drewna lub z drewna prasowanego. Opcje tańsze to sklejka.


Jakość znana ze stolarki okiennej

Wejściowe drzwi zewnętrzne PVC? Tak, chociaż sporo osób jeszcze podchodzi do tej opcji z dystansem spowodowanym brakiem doświadczenia z tym materiałem. W rzeczywistości jest to piękny i uniwersalny wybór, w dodatku w atrakcyjnej cenie.

Panele PVC można kształtować niemal dowolnie: mogą być gładkie, rzeźbione lub posiadać okleinę z fakturą.


Aluminiowe drzwi zewnętrzne pod strzechami

Aluminium jest popularne zwłaszcza jako materiał na drzwi wewnętrzne. Modele drzwi zewnętrznych z aluminium wybiera się głównie ze względu na ich wytrzymałość i ciekawą estetykę.


Wybór wejściowych drzwi zewnętrznych


Sam materiał oferuje więcej zalet estetycznych niż praktycznych, co jednak nie ogranicza pomysłowych projektantów.


Drzwi do domu wykonane ze stali

Niemalże niezniszczalne drzwi antywłamaniowe do domu to drzwi stalowe. Stal jest wciąż popularniejsza w środowiskach przemysłowych oraz tam, gdzie wymagamy ognioodporności, niż w kontekście typowo rezydencyjnym. Nowoczesna architektura poznała się na nich jednak już dawno i projektanci wnętrz często korzystają z nich zwłaszcza w przestrzeniach publicznych.

Niedościgniona wytrzymałość oraz możliwość ładnego malowania i zakładania przeszkleń zapewniają drzwiom stalowym wielu zwolenników.



Jakie muszą być zewnętrzne drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego? – wymagania techniczne

Wejściowe drzwi zewnętrzne według litery prawa

Do naszego wyboru drzwi wejściowych swoje uwagi ma także prawo budowlane. Wybierając drzwi musimy pamiętać, że są elementem ściany zewnętrznej, przez co powinny spełniać określone normy.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą być spokojni, ponieważ obowiązuje ich tylko norma PN-EN 14351-1+A2:2016-10 i to w ograniczonym zakresie. Właściciele budynków użyteczności publicznej mierzyć się będą za to z masą szczegółowych wymogów.

Każdy powinien pamiętać o jednym – termoizolacji. Wszystkie drzwi, które chcemy obecnie montować w charakterze drzwi zewnętrznych do domu, powinny mieć Ud na poziomie nie wyższym niż 1,3 W/m2K. Ud to przenikalność cieplna drzwi, odpowiednik bardziej popularnego parametru Uw podawanego dla okien.


Wymagane i pożądane wymiary drzwi do domu

Zasad jest oczywiście wiele więcej, jak na przykład wymóg posiadania drzwi o minimalnej szerokości i wysokości, ale to wyzwanie dla architekta, nie mieszkańca domu. To on musi dostosować projekt do przepisów. Sama zgodność z normami to jednak nie wszystko.

Kłopoty praktyczne sprawiać mogą drzwi za duże. Duże drzwi są modne i pożądane, ale jeśli jedno skrzydło będzie szersze niż 130 cm, skutkować to będzie szybkim zużywaniem się okuć. Spowoduje to grawitacja w połączeniu z efektem dźwigni, co wywrze nieproporcjonalny nacisk na zawiasy. Przy tak szerokich przejściach warto stosować drzwi podwójne.

Znaczenie ma tutaj też masa skrzydła – lżejsze drzwi mogą być większe, ale nieznacznie.

Niezbędne jest również właściwe wymiarowanie drzwi przed zakupem. Gwarancja nigdy nie obejmuje zamówienia źle złożonego. A pomylić się łatwo, bo specjaliści korzystają z trzech różnych, pozornie tylko tożsamych miar:

Znaczenie ma również wysokość progu i takie kwestie, jak symetryczność otworu.

Najlepiej jest oddać mierzenie drzwi w ręce specjalisty i co najwyżej zapytać go, czy to, co sobie wymarzyliśmy, jest realnie możliwe i, najlepiej, także praktyczne.


Jak powinny się otwierać drzwi zewnętrzne w domu jednorodzinnym?

Warto wspomnieć również o kierunku otwierania drzwi wejściowych. Nie zawsze istnieje w tej kwestii dowolność.

W przypadku mieszkań istnieje obowiązek otwierania drzwi do wewnątrz. Właściciele domów jednorodzinnych nie są objęci tym wymogiem.

Znakomita większość drzwi otwiera się do wewnątrz i nasze drzwi najprawdopodobniej też powinny się otwierać w taki właśnie sposób. Przemawia za tym to, że:

Takie drzwi wejściowe są wyborem sprawdzonym i bezpiecznym oraz w pełni funkcjonalnym.

Niektóre drzwi wyłamują się się ze schematu i otwierają się na zewnątrz. Dzięki temu:

Warto się zastanowić, czy takie nietypowe rozwiązanie nie oferuje dodatkowych możliwości, z których warto byłoby skorzystać.


Mądry wybór drzwi zewnętrznych

Elementów koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania drzwi nie jest zbyt wiele. Nie brakuje za to cech i wyposażenia fakultatywnego, które może być bardzo pożądane przynajmniej przez niektórych użytkowników. Pominięcie ich może zacząć doskwierać natychmiast po założeniu drzwi lub stać się dokuczliwe z upływem lat. Dlatego warto jest dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji.

Pierwsze uwagi do naszych drzwi mogą zgłaszać firmy ubezpieczeniowe, ponieważ to, jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wybraliśmy, będzie miało znaczenie dla składki ubezpieczenia. Żeby ją ograniczać, drzwi powinny posiadać:

Nie da nam to jeszcze drzwi antywłamaniowych, ale podniesie poziom bezpieczeństwa.

Bardzo nam się przyda także regulacja ustawienia skrzydła. Bez takiej możliwości może się okazać, że zmiana podłogi w sieni skończy się koniecznością wymiany drzwi, ponieważ albo nie będzie dla nich miejsca, albo szpara do podłogi będzie szpeciła pomieszczenie.



Modele drzwi specjalnego przeznaczenia – drzwi do domów pasywnych i drzwi antywłamaniowe

Zewnętrzne wejściowe drzwi do domów pasywnych

Jeśli celujemy w pełnoprawny dom pasywny, musimy się przygotować na większe wydatki na etapie inwestycji, by potem przez kolejne lata zarabiać na naszej decyzji poprzez niższe koszty ogrzewania.


Nowoczesne systemy sterowania drzwiami


Dla uzyskania domu pasywnego konieczne jest ocieplenie ścian i dachu, zamontowanie ciepłych okien, ale też zastosowanie odpowiednich drzwi. Odpowiednich, czyli jakich?

Sprawa jest jasna: konieczne jest osiągniecie odpowiedniego współczynnika izolacyjności cieplnej. Jak już wiemy, dla budownictwa energooszczędnego jest to 1,3 W/m2K. Dla domu pasywnego nasze drzwi muszą mieć nie więcej niż 0,8 W/m2K. Typowy produkt nie spełni takiej normy.

Jeśli chodzi o materiały wykonania drzwi , wybór będzie szeroki, ponieważ w naturalny sposób takie wymagania mogą spełnić drzwi drewniane. Doskonale nadają się do tego drzwi zewnętrzne PVC. Zastosowanie zaawansowanych systemów drzwiowych z aluminium i stali też jest możliwe, jeśli tylko mają one odpowiednie ocieplenie.


Dla bezpieczeństwa domowników – drzwi zewnętrzne antywłamaniowe

W ujęciu praktycznym dla ochrony antywłamaniowej najważniejsze są klasy bezpieczeństwa. To o nie zapyta ubezpieczyciel. To one decydują o tym, jak trudno będzie intruzowi wejść do naszego domu. Nawet jeśli nie wiemy nic o tym, jak zostały osiągnięte, klasy RC to informacja, która w praktyce nam wystarczy.

Właściwości antywłamaniowe drzwi określa europejska norma PN-EN 1627:2012. Jest to duże uproszczenie, bo tak ważnej kwestii jak bezpieczeństwo, urzędnicy nie pozostawiliby tylko z jednym dokumentem.

Ten powyższy to przyjęta także przez Polskę jeszcze w 2012 roku norma Unii Europejskiej. Oprócz niej, produkty antywłamaniowe muszą się mierzyć z najnowszymi regulacjami szczegółowymi z 2021 roku: PN-EN 1628:2021, PN-EN 1629:2021 i PN-EN 1630:2021 dla drzwi, okien, ścian osłonowych, krat i żaluzji. Dotyczą one odpowiednio odporności na obciążenia statyczne, dynamiczne i na próby włamania ręcznego.

Skomplikowane? Tylko pozornie, ponieważ szczegóły wcale nie są istotne.

Wróćmy do naszej podstawowej normy. Przewiduje ona 6 kolejno ponumerowanych poziomów bezpieczeństwa: od najniższego 1 do najwyższego 6. Za drzwi antywłamaniowe uchodzą drzwi o klasie co najmniej 3, a za bezpieczny dom uznaje się dom z drzwiami o klasie 4. Jest to tylko opinia, ale podzielana przez wielu specjalistów.

Dla wygodnej komunikacji przyjmuje się, że klasy 1–3 to zabezpieczenie przed osobami przypadkowymi, a 4–6 przeciwko osobom przygotowanym do przestępstwa.

Drzwi wyjściowe z klasą bezpieczeństwa 4 powinny uniemożliwić intruzowi przedarcie się przez nie przez czas co najmniej 30 minut, nawet jeśli korzysta z szeregu specjalistycznych, chociaż nie najlepszych dostępnych narzędzi. To bardzo dużo, bo próba włamania będzie głośna i widowiskowa.

Trudno sobie wyobrazić, by w środku nocy włamywacz przez kilkanaście minut próbował sforsować drzwi z wykorzystaniem elektronarzędzi. Taka perspektywa jest zazwyczaj wystarczająco zniechęcająca, by do próby włamania nie doszło.

Co powinny mieć drzwi antywłamaniowe, aby być naprawdę antywłamaniowymi? To zależy. Liczy się efekt sumaryczny, uwzględniający potencjalne słabe punkty. Uzyskać go można m.in. poprzez:

Najczęściej jednak drzwi antywłamaniowe to drzwi stalowe lub drzwi wyposażone w stalowe wzmocnienia.


Mądry montaż drzwi

Jak ważny jest prawidłowy montaż drzwi?

Prawidłowy montaż drzwi ma znaczenie kluczowe dla zrealizowania wszystkich oczekiwań. To od montażu zależy, czy uzyskamy wszystkie parametry, jakie gwarantuje nam producent konkretnych drzwi zewnętrznych do domu. Pamiętajmy, że wybierając drzwi, wybieramy sposób oddzielenia domu od warunków zewnętrznych, a to skomplikowana i wieloczynnikowa kwestia.


Regulacja drzwi zewnętrznych


Zacząć należy od tego, co już było wielokrotnie podkreślane – zakładać będziemy cały zestaw drzwiowy, a nie tylko drzwi rozumiane jako skrzydło. W praktyce najczęściej będzie to za nas robił specjalista, ale warto wiedzieć, co i jak powinno być wykonane.


Na co zwrócić uwagę podczas zakładanie drzwi „pod klucz”

Mówiąc językiem laika, proces zakładania drzwi można podzielić na 4 etapy:

Przygotowanie otworu polega głównie na wyrównaniu powierzchni muru i upewnieniu się, że wszędzie są kąty proste. Jest to podstawa do dalszych prac.

Budowa progu i zamontowanie ościeżnicy bywają pracami skomplikowanymi, jeśli otwór nie jest idealny. Nawet wtedy jest to spore wyzwanie, ponieważ trzeba zadbać o izolację termiczną i hydrologiczną. Ta ostatnia jest ważna zwłaszcza w obszarze progu.

Solidne drzwi zewnętrzne, podobnie jak okna, zakłada się obecnie najczęściej na tak zwany ciepły montaż. Polega on na tym, że tworzy się specjalną izolację przeciwko parze tak, by izolacja termiczna nie zawilgotniała i nie tworzyły się mostki ciepła. Jest to tym ważniejsze, im bardziej energooszczędny jest dom.

Prawidłowe, solidne przymocowanie ościeżnicy do muru to moment krytyczny zwłaszcza dla bezpieczeństwa antywłamaniowego. Najbezpieczniejsze drzwi do niczego się nie przydadzą, jeśli będzie je można wyjąć w całości.

Samo zakładanie okuć, regulacja i wyposażenie drzwi w różne dodatki, jak na przykład zamek otwierany odciskiem palca, zwykle nie są już trudne. Regulację zawiasów, czyli regulację ustawienia skrzydła, można z łatwością przeprowadzić samodzielnie przy większości drzwi.

Gotowe, dobrze zamontowane drzwi do domu jednorodzinnego, będą się łatwo otwierać i zamykać. Będą szczelne i skutecznie wyciszą hałasy. Ich zamki zamkną się bez oporów i nie pozwolą się wyrwać.



Ciekawe dodatki do drzwi, które mogą Ci się przydać

Dodatki dla bezpieczeństwa

Lista dodatków, jakie możemy wybrać dla naszych drzwi zewnętrznych, jest niemal nieskończona. Producenci akcesoriów prześcigają się w pomysłach na nowe propozycje oraz ciągle zmieniają rzeczy, które wydawałoby się już idealne. To cieszy, ponieważ dzięki takiemu zapałowi twórców rozwiązań, łatwiej jest nam zadbać o rzecz priorytetową: bezpieczeństwo.

Skupmy się tutaj na trzech rzeczach:

Zasuwnice są alternatywą dla najprostszych zamków wpuszczanych. Są elementem okuć, który pojawia się obligatoryjnie w drzwiach antywłamaniowych. Po przekręceniu klucza wpuszczają w ościeżnicę szereg bolców zapewniających wielopunktowe zabezpieczenie. Nie wystarczy uszkodzić jednego miejsca, by sforsować takie drzwi.

Zamki kodowe i biometryczne to alternatywa dla zwykłego klucza. Tradycyjnym już ich wydaniem są zamki kodowe. W celu zwolnienia blokady wpisujemy znany tylko nam ciąg liczb. Popularne stają się rozwiązania obsługiwane odciskiem palca, gdyż nie trzeba nic zapamiętywać ani nosić przy sobie osobnego klucza w żadnej postaci.

Wielbiciele gadżetów sci-fi mogą pokusić się nawet o urządzenia, w które trzeba spojrzeć, żeby odblokować zamek. Jest to rozwiązanie ekscytujące, które w dodatku jest równie wygodne, co zamki kodowe i na odcisk palca, a do tego znacznie bezpieczniejsze.

Ciekawy temat to wizjery. Najprostsze z nich to tradycyjne dziurki w drzwiach, przez które ujrzymy na zewnątrz i zobaczymy gościa. Warto zadbać, by były panoramiczne, a najlepiej elektroniczne, tak by obraz wyświetlał się na monitorze. Najlepsze z nich łączą się z internetem i pozwalają nam na zobaczenie gościa gdziekolwiek jesteśmy, porozmawianie z nim i zdalne wpuszczenie go do środka.


Dodatki dla wygody

Bezpieczeństwo i wygoda nieustannie przenikają się w świecie dodatków do drzwi. Trudno odmówić elementom bezpiecznym jednoczesnego ułatwiania życia domownikom.

Ponownie przyjrzyjmy się trzem rzeczom z bogatej oferty akcesoriów:

Pochwyty stanowią alternatywę dla klamek. Tradycyjnie stosowane były tylko w przestrzeniach publicznych, a w domach królowały klamki, lecz już dawno jest to nieaktualne.

Pochwyty są wygodne w użyciu i dopasowane do współczesnych trendów architektonicznych. Zazwyczaj nie umożliwią wejścia bez klucza, na co warto zwrócić uwagę.

Samozamykacze dbają o to, by drzwi nie pozostawały otwarte. Zwłaszcza z samozatrzaskującym się zamkiem stanowią znakomity dodatek do każdych drzwi zewnętrznych. Mogą posiadać mechanizmy hamujące, które zapobiegają trzaskaniu drzwiami.

Najwygodniejsze są samozamykacze z funkcją blokowania drzwi w pozycji otwartej. Ułatwiają przenoszenie przez nie dowolnych rzeczy oraz zmniejszają ryzyko uszkodzenia mechanicznego przedmiotów i transportujących je osób.

W drzwiach z przeszkleniem mogą pojawiać się nietypowe szyby. Możliwości jest coraz więcej. Za tradycyjne opcje uznamy już lustra weneckie czy szkło mleczne. Z intrygujących nowości można wskazać Digi Glass, czyli panele zmieniające w ułamku sekundy swoją przejrzystość. Naciskamy guzik na pilocie lub w telefonie i szyba z przejrzystej staje się mleczna, a po kolejnej komendzie wraca do pełnej przejrzystości.

Świat drzwi zewnętrznych jest przebogaty, a jego eksplorowanie to przygoda, nawet jeśli nie planujemy w najbliższym czasie wymiany drzwi we własnym domu. Kiedy jednak nadejdzie czas decyzji, staniemy w obliczu prawdziwej klęski urodzaju. Mamy nadzieję, że ten tekst będzie dobrym drogowskazem dla poszukiwań każdego z czytelników.

Udostępnij

Zobacz również

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Nasza strona używa znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych